Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Austrália: Najskôr požiare, teraz krúpy ako golfové loptičky

V niektorých častiach Austrálie už pár dní výdatne prší. Mohutné požiare nakrátko vystriedalo krupobitie, ale aj piesočné búrky. 

Výdatne dažde pomáhajú hasičom, ale aj mnohým dobrovoľníkom hasiť požiare, ktoré Austráliu sužujú už od septembra minulého roku. O život pri požiaroch prišlo už 29 ľudí a tisíce miestnych muselo natrvalo opustiť svoje príbytky.

Katastrofálne počasie

Situácia v Austrálii sa aspoň čiastočne upokojila v piatok. Nad východným pobrežím Austrálie sa konečne objavili mraky a celé územie zalial intenzívny a prudký dážď. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters. Priaznivému počasiu ďakovali nielen hasiči a dobrovoľníci, ale aj farmári, ktorých už niekoľko mesiacov trápi obrovské sucho kvôli ktorému prichádzajú o svoju úrodu.

Počasie však stále dáva zabrať krajine, ktorú pustošia požiare. Dážď je síce pre mnohých vykúpením, no spôsobuje aj problémy. V Queenslande bolo zaplavených niekoľko diaľnic a ciest. V hlavnom meste Canberra padali krúpy s veľkosťou golfových loptičiek, rovnako ako v predchádzajúci deň v Melbourne. Krúpy poškodili množstvo áut a domov. Meteorológovia varovali pred silným vetrom a prudkými búrkami v štátoch Nový Južný Wales, Viktória a Queensland. Možné sú aj povodne.

Piesočná búrka v Novom Južnom Walese

Zdá sa, že mohutné požiare si vytvárajú svoje vlastné, no zároveň katastrofálne počasie. Niektorí Austrálčania zdieľali neuveriteľné fotografie piesočnej búrky, ktorá sa vyskytla v Novom Južnom Walese v časti Dubbo. 

Plamene doteraz pohltili územie s rozlohou viac ako 12 miliónov hektárov, čo zodpovedá asi tretine územia Nemecka. V najviac postihnutom štáte Nový Južný Wales stále vyčíňa takmer 70 požiarov. Pred ničivými plameňmi nedokázali utiecť ani zvieratá.

Internetom kolujú mnohé fotografie, na ktorých sa nachádzajú bezbranné koaly či kengury. Podľa vedcov už v Austrálii zahynula miliarda živočíchov. Náčelníci domorodých kmeňov dokonca povolili odstrel desaťtisíc tiav, pretože svojou túžbou po vode ohrozujú krajinu. Požiadali o to náčelníci domorodých kmeňov. Pred niekoľkými týždňami zachraňovali zvieratá pred požiarom, teraz ich musia zachraňovať opäť, no pred povodňami, ktoré spôsobujú výdatne dažde. 

Zdroj: tvnoviny.sk

 

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií