Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Švajčiarsko a Rakúsko sa pridali k projektu spoločnej európskej protivzdušnej obrany

Doplní existujúce systémy protivzdušnej obrany vytvorené NATO, ktorej členmi Rakúsko a Švajčiarsko nie sú.

7.7.2023 (SITA.sk) – Švajčiarsko a Rakúsko v piatok podpísali vyhlásenie o zámere pripojiť sa k európskemu systému protivzdušnej obrany. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Ochrana európskej oblohy

European Sky Shield Initiative (ESSI) navrhol minulý rok v auguste nemecký kancelár Olaf Scholz v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu ako prostriedok na spojenie úsilia kontinentu v obrane pred možnými leteckými alebo raketovými útokmi.

Doplní existujúce systémy protivzdušnej obrany vytvorené Organizáciou Severoatlantickej zmluvy (NATO), ktorej členmi Rakúsko a Švajčiarsko nie sú.

Členovia projektu

Dosiaľ sa tak do projektu zapojilo 19 krajín vrátane Veľkej Británie, severských a pobaltských krajín, či Maďarska, Rumunska a Bulharska. Francúzsko však iniciatívu kritizovalo, pretože jej kľúčové prvky – izraelský systém Arrow 3 a americký systém Patriot – pochádzajú z krajín mimo Európy.

Rakúsko i Švajčiarsko pritom dali jasne najavo, že pripojenie sa k iniciatíve nebude znamenať účasť v medzinárodných vojenských konfliktoch.

Viac k témam: Protiraketový obranný systém Arrow 3, Protiraketový systém Patriot, Švajčiarsko, Veľká Británia
Zdroj: SITA.sk – Švajčiarsko a Rakúsko sa pridali k projektu spoločnej európskej protivzdušnej obrany © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií