Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Švédska premiérka Anderssonová uznala volebnú porážku, líder nacionalistov Akesson vyhlásil víťazstvo pravicového bloku

Po zrátaní takmer všetkých hlasov má pravicový blok štyroch strán tesnú väčšinu v parlamente.

14.9.2022 (Webnoviny.sk) – Švédska premiérka Magdalena Anderssonová v stredu uznala prehru vo víkendových parlamentných voľbách, zatiaľ čo líder nacionalistickej strany Švédski demokrati vyhlásil víťazstvo pre jeho pravicový blok.

Po zrátaní takmer všetkých hlasov má pravicový blok štyroch strán tesnú väčšinu v parlamente. Hoci zostáva zrátať ešte nejaké hlasy, nie je to dosť na zmenu výsledku.

V 349-člennom Riksdagu má pravicový blok 176 kresiel a Anderssonovej stredoľavý blok 173 kresiel.

Anderssonová, prvá švédska premiérka, sa vyjadrila, že predbežný výsledok je dosť jasný na to, aby sa dal vyvodiť záver, že prehrali.

Líder populistických Švédskych demokratov Jimmie Akesson zas povedal, že jeho strana bude „konštruktívnou a hnacou silou“ pri obnove bezpečnosti vo Švédsku a že „je čas dať Švédsko na prvé miesto“.

Viac k témam: Parlamentné voľby vo Švédsku
Zdroj: Webnoviny.sk – Švédska premiérka Anderssonová uznala volebnú porážku, líder nacionalistov Akesson vyhlásil víťazstvo pravicového bloku © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií