fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tajné dokumenty našli aj v Bidenovom dome, ale v porovnaní so situáciu Trumpa sú značné rozdiely

Stovky dokumentov mal vo svojom súkromnom klube na Floride aj Donald Trump.

Máte tip? napíšte nám mailom

12.1.2023 (Webnoviny.sk) – Americký prezident Joe Biden vo štvrtok priznal, že v jeho dome vo Wilmingtone v štáte Delaware našli dokumenty označené ako tajné. Jeden takýto dokument bol v jeho knižnici a ďalšie v garáži.

Nález dokumentov potvrdil novinárom v Bielom dome pár dní po tom, čo jeho právnici oznámili, že v jeho súkromnej kancelárii našli vlani na jeseň niekoľko tajných dokumentov z čias, keď bol viceprezidentom.

Biden novinárom povedal, že plne spolupracuje s vyšetrovaním ministerstva spravodlivosti, ktoré sa zameriava na to ako boli utajené informácie a vládne záznamy uchovávané.

Penn Biden Center

Kedy dokumenty našli prezident nepovedal, vysvetlil len, že právnici dokončili kontrolu možných úložísk dokumentov v stredu v noci. Prvé utajené dokumenty, ktoré už odovzdali Národnému archívu, našli 2. novembra vo washingtonskej kancelárii Penn Biden Center.

Odhalenie, že Biden potenciálne zrejme zle zaobchádzal s utajenými či prezidentskými dokumentmi, bude pre neho politicky problematické. Keď vyšlo najavo, že jeho predchodca Donald Trump mal stovky takýchto dokumentov v jeho súkromnom klube na Floride, vyjadril sa, že je to od neho nezodpovedné.

Prečítajte si tiež:
USA poskytnú Ukrajine 89 miliónov dolárov na zlikvidovanie mín, ktoré zabíjajú a mrzačia nevinných civilistov

Obvinenie proti Trumpovi

Popredný republikánsky predstaviteľ v spravodajskom výbore Snemovne reprezentantov Mike Turner už vyzval, aby spravodajské agentúry vykonali posudok o škodách, a požaduje v tejto veci brífingy s ministrom spravodlivosti a šéfkou spravodajských služieb.

Tiež by to mohlo skomplikovať rozhodovanie ministerstva spravodlivosti, či vzniesť obvinenie proti Trumpovi.

Agentúra AP pripomína, že medzi Trumpovou a Bidenovou situáciu však existujú značné rozdiely vrátane závažnosti. Americký zákon zaväzuje ľudí vo federálnych úradoch, aby všetky oficiálne a tajné materiály odovzdali, keď sa skončí ich služba.

Viac k témam: Americký prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Tajné dokumenty našli aj v Bidenovom dome, ale v porovnaní so situáciu Trumpa sú značné rozdiely © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií