fbpx
TOP 5 kníh o vzťahu medzi zvieraťom a človekom

TOP 5 kníh o vzťahu medzi zvieraťom a človekom

Klasiky, romány, vtipné historky zoológov – tieto knihy by vo vašej knižnici nemali chýbať. A to aj v prípade, ak nepatríte medzi veľkých “zvieratkárov”.

O vzťahu medzi nami a zvieratami sa toho napísalo už veľa, jedno je však neodškriepiteľné: sú to živé tvory s dušou, ktoré by sme si mali vážiť. A vedia to aj títo autori.

Jack London – Biely tesák, Volanie divočiny, Morský vlk

Absolútna TOP-ka od Jacka Londona, ktorý je majstrom vcítenia sa do zvieraťa. Tieto tri knižné tituly je možné kúpiť si oddelene aj spolu. Londonov prvý bestseller Volanie divočiny dodnes zostáva knihou, ktorá si v plnej miere zachovala cenu ako poetická daň prírode. Je to lyrický príbeh psa Bucka, ktorý po smrti svojho pána počúvne hlas predkov a odchádza so svorkou vlkov.

I keď je tento článok o knihách, dávame do pozornosti, že momentálne filmári v Amerike pracujú aj na rovnomennom celovečernom filme. Prezradila nám to na jeseň minulého roka producentka Janka Kondelová, šikovná Slovenka pracujúca v Hollywoode. Môžeme sa okrem iných iných tešiť aj na Harrisona Forda. Podľa portálu IMDb je premiéra naplánovaná na 25. decembra 2019.

V románe Morský vlk sledujeme stretnutie dvoch postáv na lodi Prízrak. Nie je to síce príbeh o pute medzi človekom a živočíchom, aké Londonovi idú najlepšie, stále však patrí medzi svetové klasiky.

Román Biely tesák sa môže pýšiť titulom najlepší román o zvieratách, ktorý bol napísaný. Príbeh sa točí okolo Bieleho tesáka – kríženca psa a vlka, a sleduje jeho neľahký osud spojený s človekom.

Zdroj: martinus.sk

Arto Paasilinna – Tri chlpaté zvieratá

Kniha od úspešného fínskeho spisovateľa Arta, ktorý zomrel v októbri minulého roku, je reedícia troch úspešných románov. Zajacov rok, jeden z Paasilinnových prvých románov, autora preslávil po celej Európe. Novinár stredného veku Vatane a zajac sa v ňom vydajú na dobrodružné putovanie po Fínsku. Les obesených líšok je jedna z Paasilinnových najlepších kníh. Bláznivo veselá kniha Chlpatý sluha pána farára popisuje dobrodružstvá svojrázneho farára a jeho verného priateľa medveďa, ktorý sa naučí dokonca aj žehliť.

Zdroj: martinus.sk

Barry H. Lopez – O vlkoch a ľuďoch

Populárno-vedecká publikácia, ktorá vlka predstavuje ako tvora rešpektujúceho zákony prírody, tvora so silným sociálnym cítením v rámci svojej komunity. Je popretkávaná bájkami, príbehmi a poéziou. Vlky začneme vnímať ako dôležité súčasti lesného ekosystému a nielen ako krvilačné šelmy. Kniha má síce už 18 rokov, na kvalite jej to však rozhodne neuberá.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Umelec chce poukázať na znečistenie prírody. Odpad preto mení na zvieratá!
Zdroj: martinus.sk

Maude Julien – Jediné dievča na svete

Ide o pravdivý príbeh. Autorka prežila také detstvo, že len málokto by uveril, že sa také čosi môže stať. Vyrastala aj s rodičmi v obrovskej vile na severe Francúzska. S nikým sa nestýkali. Otec ju nútil podstúpiť množstvo krutých testov, jeho dcéra sa mala totiž stať nadčlovekom. Jediné dievča na svete je rozprávanie o tom, ako Maude našla nádej v prekliatom a osamelom živote pomocou lásky zvierat a predstavivosti vo svete kníh. Je to príbeh o inštinkte, súcite a vášni. Unikla, aby mohla porozprávať, čo prežila.

Zdroj: martinus.sk

Konrad Lorenz – Zhováral sa s dobytkom, vtákmi a rybami

Príbehy tejto knihy sa odohrávajú v dome zoológa Konrada Lorenza v Altenbergu. Zvieratá sa nasťahovali do jeho domu dobrovoľne a odmietali ho opustiť, ako napríklad divé husi, ktoré spávali v jeho spálni a ráno vyletúvali otvoreným oknom.

Lorenz rozpráva o svojich dvoj- a štvornohých priateľoch s láskou, humorom a súčasne so zaujatím vedca a neúnavného pozorovateľa. Sú to príbehy o správaní zvierat a toto správanie je často kľúčom k lepšiemu chápaniu sociálnych vzťahov aj medzi ľuďmi.

Zdroj: martinus.sk

Zdroj titulnej fotky: Alžbeta Kanderová

Google+ Linkedin
Romana Haluščíková

Redaktorka magazínu Klocher - študentka piateho ročníka Fakulty masmediálnej komunikácie v Trnave. V rokoch 2016-2018 pôsobila na poste šéfredaktorky študentského časopisu Atteliér, ktorý bol viackrát ocenený na novinárskej súťaži Štúrovo pero.