fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

TOP 5 kníh o vzťahu medzi zvieraťom a človekom

Máte tip? napíšte nám mailom

Klasiky, romány, vtipné historky zoológov – tieto knihy by vo vašej knižnici nemali chýbať. A to aj v prípade, ak nepatríte medzi veľkých “zvieratkárov”.

O vzťahu medzi nami a zvieratami sa toho napísalo už veľa, jedno je však neodškriepiteľné: sú to živé tvory s dušou, ktoré by sme si mali vážiť. A vedia to aj títo autori.

Jack London – Biely tesák, Volanie divočiny, Morský vlk

Absolútna TOP-ka od Jacka Londona, ktorý je majstrom vcítenia sa do zvieraťa. Tieto tri knižné tituly je možné kúpiť si oddelene aj spolu. Londonov prvý bestseller Volanie divočiny dodnes zostáva knihou, ktorá si v plnej miere zachovala cenu ako poetická daň prírode. Je to lyrický príbeh psa Bucka, ktorý po smrti svojho pána počúvne hlas predkov a odchádza so svorkou vlkov.

I keď je tento článok o knihách, dávame do pozornosti, že momentálne filmári v Amerike pracujú aj na rovnomennom celovečernom filme. Prezradila nám to na jeseň minulého roka producentka Janka Kondelová, šikovná Slovenka pracujúca v Hollywoode. Môžeme sa okrem iných iných tešiť aj na Harrisona Forda. Podľa portálu IMDb je premiéra naplánovaná na 25. decembra 2019.

V románe Morský vlk sledujeme stretnutie dvoch postáv na lodi Prízrak. Nie je to síce príbeh o pute medzi človekom a živočíchom, aké Londonovi idú najlepšie, stále však patrí medzi svetové klasiky.

Prečítajte si tiež:
Kaufland už nebude baliť uhorky do plastov. Bude to mať vplyv na ich čerstvosť?

Román Biely tesák sa môže pýšiť titulom najlepší román o zvieratách, ktorý bol napísaný. Príbeh sa točí okolo Bieleho tesáka – kríženca psa a vlka, a sleduje jeho neľahký osud spojený s človekom.

Zdroj: martinus.sk

Arto Paasilinna – Tri chlpaté zvieratá

Kniha od úspešného fínskeho spisovateľa Arta, ktorý zomrel v októbri minulého roku, je reedícia troch úspešných románov. Zajacov rok, jeden z Paasilinnových prvých románov, autora preslávil po celej Európe. Novinár stredného veku Vatane a zajac sa v ňom vydajú na dobrodružné putovanie po Fínsku. Les obesených líšok je jedna z Paasilinnových najlepších kníh. Bláznivo veselá kniha Chlpatý sluha pána farára popisuje dobrodružstvá svojrázneho farára a jeho verného priateľa medveďa, ktorý sa naučí dokonca aj žehliť.

Zdroj: martinus.sk

Barry H. Lopez – O vlkoch a ľuďoch

Populárno-vedecká publikácia, ktorá vlka predstavuje ako tvora rešpektujúceho zákony prírody, tvora so silným sociálnym cítením v rámci svojej komunity. Je popretkávaná bájkami, príbehmi a poéziou. Vlky začneme vnímať ako dôležité súčasti lesného ekosystému a nielen ako krvilačné šelmy. Kniha má síce už 18 rokov, na kvalite jej to však rozhodne neuberá.

Prečítajte si tiež:
Adriana Hudax: Sledovatelia začali pribúdať, keď som sa spoznala s Biankou Rumanovou, ja osobne sa za influencerku nepovažujem
Zdroj: martinus.sk

Maude Julien – Jediné dievča na svete

Ide o pravdivý príbeh. Autorka prežila také detstvo, že len málokto by uveril, že sa také čosi môže stať. Vyrastala aj s rodičmi v obrovskej vile na severe Francúzska. S nikým sa nestýkali. Otec ju nútil podstúpiť množstvo krutých testov, jeho dcéra sa mala totiž stať nadčlovekom. Jediné dievča na svete je rozprávanie o tom, ako Maude našla nádej v prekliatom a osamelom živote pomocou lásky zvierat a predstavivosti vo svete kníh. Je to príbeh o inštinkte, súcite a vášni. Unikla, aby mohla porozprávať, čo prežila.

Zdroj: martinus.sk

Konrad Lorenz – Zhováral sa s dobytkom, vtákmi a rybami

Príbehy tejto knihy sa odohrávajú v dome zoológa Konrada Lorenza v Altenbergu. Zvieratá sa nasťahovali do jeho domu dobrovoľne a odmietali ho opustiť, ako napríklad divé husi, ktoré spávali v jeho spálni a ráno vyletúvali otvoreným oknom.

Lorenz rozpráva o svojich dvoj- a štvornohých priateľoch s láskou, humorom a súčasne so zaujatím vedca a neúnavného pozorovateľa. Sú to príbehy o správaní zvierat a toto správanie je často kľúčom k lepšiemu chápaniu sociálnych vzťahov aj medzi ľuďmi.

Zdroj: martinus.sk

Zdroj titulnej fotky: Alžbeta Kanderová

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií