fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Turecko mení svoj názov, krajina už nechce byť viac spájaná s morkou či označením „prepadák“

V už decembri turecký prezident Erdogan nariadil používanie výrazu „Türkiye“, aby názov lepšie reprezentoval tureckú kultúru a hodnoty

Máte tip? napíšte nám mailom

2.6.2022 (Webnoviny.sk) – Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu poslal Organizácii Spojených národov (OSN) list, v ktorom formálne požiadal, aby bola jeho krajina odteraz označovaná ako „Türkiye“.

Morka či chmuľo

Tento krok sa považuje za súčasť snáh Ankary o zmenu značky krajiny a oddelenie jej názvu od anglického pomenovania moriaka i niektorých negatívnych konotácií, keďže v angličtine je názov krajiny „Turkey“ zároveň aj označením pre prepadák či hlúpu osobu, „chmuľa“.

Ako uviedla štátna tlačová agentúra Anadolu, hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric potvrdil prijatie listu v stredu neskoro večer. Podľa agentúry Anadolu Dujarric povedal, že zmena názvu nadobudla platnosť „od momentu“, keď bol list doručený.

Česi si tiež registrovali skratku

V decembri turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nariadil používanie výrazu „Türkiye“, aby lepšie reprezentovalo tureckú kultúru a hodnoty, vrátane požiadavky, aby sa na exportovaných produktoch namiesto „Made in Turkey“ používal výraz „Made in Türkiye“. Turecké ministerstvá začali používať „Türkiye“ v oficiálnych dokumentoch.

Zostáva otázne, či sa názov s písmenom, ktoré neexistuje v anglickej abecede, uchytí aj v zahraničí. V roku 2016 si Česká republika oficiálne zaregistrovala svoj skrátený názov „Czechia“ a hoci ho používajú niektoré medzinárodné inštitúcie, mnohé stále označujú krajinu dlhším názvom „Czech Republic“.

Viac k témam: názov krajiny
Zdroj: Webnoviny.sk – Turecko mení svoj názov, krajina už nechce byť viac spájaná s morkou či označením „prepadák“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Južnou Moravou sa zrejme opäť prehnalo tornádo, najviac zasiahnutou je obec pri slovenských hraniciach (video)
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií