fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Južnou Moravou sa zrejme opäť prehnalo tornádo, najviac zasiahnutou je obec pri slovenských hraniciach (video)

Práve zo Slovenska pochádza video údajného tornáda. Zábery tmavého veterného víru sa podarilo urobiť v Kútoch.

Máte tip? napíšte nám mailom

14.6.2022 (Webnoviny.sk) – Južnou Moravou sa v pondelok večer pravdepodobne prehnalo ďalšie tornádo. Nie je to pritom ešte ani rok odvtedy, ako sa rovnaká oblasť spamätávala z následkov ničivej búrky.

Najviac zasiahnutou je obec Lanžhot, ktorá sa nachádza v okrese Břeclav tesne pri hraniciach so Slovenskom. Práve zo Slovenska pochádza video údajného tornáda. Zábery tmavého veterného víru sa podarilo urobiť v Kútoch. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Musí sa spraviť prieskum

Podľa hovorcu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Jana Doležala je však skoro na to, aby sa dalo hovoriť o konkrétnom meteorologickom jave.

„Kolegovia z Brna tam idú na prieskum. Pri týchto javoch je nutné overiť to na mieste. Spoznajú to napríklad podľa toho, ako sú polámané stromy,“ povedal Doležal.

Zrejme išlo o supercelu

V utorok po desiatej hodine zverejnil ČHMÚ predbežné vyjadrenie, podľa ktorého by to mohlo byť tornádo miernej intenzity.

„Pôvodcom tornáda bola dlhožijúca búrková bunka, ktorá vznikla neďaleko Prahy. Vzhľadom na dlhú životnosť a prechodne aj niektoré radarové príznaky búrky je pravdepodobné, že išlo o supercelu,“ uviedol ČHMÚ.

Prečítajte si tiež:
Turecko schváli vstup Švédska a Fínska do NATO, ak Severania splnia jeho desať požiadaviek

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Supercela, Tornádo, Tornádu na Južnej Morave
Zdroj: Webnoviny.sk – Južnou Moravou sa zrejme opäť prehnalo tornádo, najviac zasiahnutou je obec pri slovenských hraniciach (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií