fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Túto noc sa mení čas. Čo nám môže zmena spôsobiť?

Túto noc si budeme posúvať čas na hodinkách o hodinu dopredu. Alebo to za nás urobia inteligentné technológie. Výsledok bude rovnaký. Noc bude trvať o hodinu kratšie.

Máte tip? napíšte nám mailom

Jeden čas bude zavedený až v roku 2021. Ešte tento rok budeme musieť pretrpieť zmenu zimného času na letný. Aký môže mať zmena na nás vplyv?

Zmena zimného času na letný je menej obľúbená a môže spôsobiť viacero ťažkostí. Podľa americkej štúdie v časopise Current Biology v blízkych dňoch po zavedení letného času stúpa počet nehôd na cestách od 6 do 8 %.

Štúdia skúmala dopravné nehody v oblastiach, kde sa strieda čas v rokoch 1996 – 2017. Dokopy šlo o 732 835 nehôd. Príčinou mnohých z nich v tomto čase je hlavne nevyspatosť a únava spôsobené insomniou.

Ďalšie štúdie poukazujú na zvýšený výskyt infarktov v prvých troch dňoch po zmene času. Tie môžu byť takisto spojené s nervozitou a únavou.

Každému vyhovuje iný čas, niektorí Slováci preferujú letný, kvôli dlhším dňom, iní tvrdia, že predsa zimný je pre naše telo prirodzenejší. Tento rok možno vďaka karanténnym opatreniam budeme znášať zmenu času ľahšie. Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.

Prečítajte si tiež:
Prezidentka súhlasí, aby minister školstva zmenil termíny testovaní či zápisov
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo.sk

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií