Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ukitas – nevšedné duo, ktoré si vás podmaní hrou na ukulele

Spolu hrajú i spievajú, na Youtube visia ich populárne covery piesní. Terézia Gregušová a Nikola Benedikovičová založili duo Ukitas, ktoré na Slovensku pôsobí naozaj nevšedne.

Vyrastali v tej istej dedinke, obe bavilo spievať a jedného dňa sa skrátka rozhodli vyskúšať spojiť hlasy. Netušiac, že od tej chvíle spájajú aj ich životy – osobné i pracovné.

Klavír bol tiež hudobným nástrojom, ktorý speváčkam skrížil cesty. „Terka hrala na klavíri viac rokov ako ja, preto som ju požiadala o zopár hodín navyše, aby som sa niektoré veci doučila a zlepšila sa. Vtedy ešte ani jedna z nás netušila, že si raz kúpime ukulele a začneme spolu hrávať,uvádza Nikola.

Bude to len rok a pol, odkedy zavesili na Youtube prvý cover k piesni Riptide. Jedna z troch skladieb, ktoré v tom čase dokázali vôbec zahrať na ukulele – zhruba štyri mesiace po tom, ako si kúpili prvé ukulele a začali sa na ňom učiť hrať. „Nič sme od toho neočakávali, snáď len toľko, že si to vypočujú naši známi, a že my dve budeme mať radosť z toho, že sa venujeme tomu, čo nás baví, a že to šírime ďalej.“

Predskokanom Dary Rolins

Ukitas zatiaľ svoju vlastnú skladbu nemajú, no časom všetko príde. Ku cover verziám však nahrávajú aj videoklipy. Za najväčší zážitok považujú možnosť byť predskokanom Dary Rolins.

Tvorbou na Youtube zaujali hneď od začiatku. Ľudia sa začali ozývať, kedy vznikne ďalší a ďalší cover. Dostali pozitívne ohlasy a s nimi postupne aj ponuky a možnosti. S tromi piesňami v repertoári to nebolo jednoduché, preto museli pridať. „Povedali sme si, že do toho ideme naplno. Cítili sme, že nás to baví,  a že (sa) tým chceme baviť.“

Z tréningov chodili unavené, pri piesňach bolo potrebné stráviť viac času. Energiu si na skúškach dopĺňali tým, že si vždy pripravili nejakú domácu sladkosť za odmenu. „A takto nám postupne rástli nielen bruchá, ale aj repertoár, a dnes hrávame trojhodinové koncerty,“ spomína Terézia, mladšia z formácie.

„Momentálne sme vo fáze, keď máme vopred vybookovaný mesiac hrania, za čo sme na seba hrdé a nesmierne si to vážime,“ uvádzajú Ukitas.  Každému eventu venujú špeciálnu pozornosť podľa toho, akú v sebe nesie tému, atmosféru a aké aranžmá si vyžaduje. Preto si k sebe volia aj rozdielne hudobné sprievody.

Nikola Benedikovičová a Terézia Gregušová. Zdroj: archív Ukitas

Nebránia sa ani kombináciám iných nástrojov s ukulele

Letné mesiace si užili na terasách v spolupráci s výborným perkusionistom Javorom a teraz ich čaká jesenné baladové obdobie, na ktoré si pozvali hosťujúceho umelca Júliusa s violou.

Pripravované vianočné koncerty by chceli pre zmenu vystavať s klaviristkou. Nebránia sa ani kombináciám iných nástrojov s ukulele.Je to netradičné a vyhýbame sa tak stereotypu. Vždy je to pre nás niečo nové. Napriek tomu, že hráme rovnaké piesne, znejú inak. Každý muzikant do nich totiž vkladá vlastné čaro, a práve to môže byť zaujímavé pre našich stálych poslucháčov.“

Okrem toho hrajú aj sezónne akcie, live koncerty v podnikoch do backgroundu či módne prehliadky a festivaly.

Aj vďaka tomu majú speváčky veľa pekných spomienok. Čo spolupráca, to skúsenosť, čo akcia, to zážitok. Je to cesta. Máme pocit, že sme nasadli do rýchlika a z každej zastávky si niečo odnášame. Uvidíme, kde je cieľ. Zatiaľ ho vidíme v nejakej dovolenkovej destinácii, kde hráme Somewhere over the rainbow na ukulele a pozadie nám robí príval vĺn a šum vetra, hovorí Nikola.

V koncertnom podniku L´Art v Bratislave. Zdroj: archív Ukitas

Dovtedy si ale užívajú Slovensko a snažia sa prísť na náš domáci trh v rámci živej hudby s niečím novým a neopozeraným. Príkladom je nový koncept Music Fashion Show. V prvom diele sa predstavila dizajnérka Gabriela Giotto a modelky z prestížnej súťaže miss. Spestrili ich hudobné vstupy v sprievode violistu Júliusa.

Udalosť bola zároveň grandopeningom koncertného podniku L´Art v Bratislave, v ktorom sa chystá aj pokračovanie, a to 23. novembra.

Opäť dajú priestor inej dizajnérke, modelkám aj hudobníkovi. „Priestory podniku dotvárajú nádherné mozaiky, ktoré nás inšpirovali k tomu, spájať umenie. Preto sme sa rozhodli koncert povýšiť a vytvoriť koncept, v ktorom si každý príde na svoje. Niektorých zaujmú dizajnérske návrhy, podaktorí prídu kvôli krásnym modelkám, a hudobných nadšencov si zase podáme my, našimi ukulele verziami známych hitov,“ dodávajú Ukitas.

Najbližšie ich môžete počuť napríklad na Októberfeste v Nitre, ďalej ako hudobného hosťa na súťaži Fotomodelka Európy v Divadle Andreja Bagara alebo v Amfiku v Trnave.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií