fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Basketbalistka Grinerová sa obáva, že sa už nikdy nevráti domov z ruského väzenia. Bidena požiadala v liste o pomoc

Americká basketbalistka Brittney Grinerová čelí obvineniu z pašovania drog a hrozí jej trest odňatia slobody až na 10 rokov.

Máte tip? napíšte nám mailom

5.7.2022 (Webnoviny.sk) – Americká basketbalistka Brittney Grinerovou požiadala prezidenta USA Joea Bidena o pomoc prostredníctvom listu, ktorý do Bieleho domu vo Washingtone doručila prostredníctvom svojich zástupcov.

Konopný olej do elektronickej cigarety

V spomenutom dokumente vyjadrila obavu, že sa už nikdy nevráti domov a hlavu štátu vyzvala, aby nezabudol na ňu ani ďalších zadržiavaných Američanov.

“Sedím tu v ruskom väzení sama so svojimi myšlienkami a bez akejkoľvek ochrany mojej manželky, rodiny, priateľov, olympijského dresu alebo akýchkoľvek športových úspechu. A desí ma predstava, že to môžem zostať navždy,” uviedla basketbalistka v liste.

Grinerová je v ruskom väzení už od 17. februára, kedy ju zadržali na moskovskom letisku Šemeretevo, v jej batožine totiž po prílete do krajiny našli zakázaný konopný olej ako náplň do elektronickej cigarety.

Neúspešná výmena väzňov

Po viacerých odkladoch sa súdne pojednávanie s 31-ročnou pivotkou začalo v úvode júla vypočutím dvoch svedkov, no ďalší dvaja sa na súd nedostavili a proces odročili do 7. júla.

Americké ministerstvo zahraničných vecí sa snaží dostať dvojnásobnú olympijskú šampiónku Grinerovú domov viac ako štyri mesiace, s ruskou stranou sa neúspešne pokúšajú dohodnúť na výmene väzňov. Obe krajiny majú dlhodobo napäté vzťahy a tie sa ešte vyostrili koncom februára, keď Rusi s pomocou Bielorusov vojensky napadli Ukrajinu.

Prečítajte si tiež:
Rusi chcú zničiť ukrajinskú obranu v Luhanskej oblasti za každú cenu, rozmiestňujú vrtuľníky

Bolo to len týždeň po tom, ako zadržali Grinerovú. Podľa ruskej špecialistky na medzinárodné občianske právo Marie Jarmušovej bude Grinerovej výmena možná len v prípade, že ju usvedčia a odsúdia.

Potom by musela požiadať o prezidentskú milosť. Šance hviezdnej basketbalistky znižuje štatistika, podľa ktorej ruské súdy oslobodia len jedno percento obžalovaných osôb. Navyše, narozdiel od USA, v Rusku sa môžu oslobodzujúce rozsudky zrušiť.

Viac k témam: Konope, Súdy, Väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Basketbalistka Grinerová sa obáva, že sa už nikdy nevráti domov z ruského väzenia. Bidena požiadala v liste o pomoc © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií