fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Umožnil presun Židov, ktorí prežili holokaust. Teraz o ňom nakrútili film

Máte tip? napíšte nám mailom

Politická  a osobná dráma o vzostupe a páde človeka, ktorý mieril príliš vysoko od režiséra filmov Želary (nominácia na Oscara za najlepší cudzojazyčný film) a Občiansky preukaz.

Neuveriteľný, ale pravdivý príbeh rozporuplnej osobnosti Zdeňka Tomana, vlastným menom Zoltána Goldbergera, pochádzajúceho zo slovenských Sobraniec. Toman bol mužom mnohých tvárí a mien, šéfom zahraničnej rozviedky a bezškrupulóznym obchodníkom a kariéristom.

Poverili ho zásadnou úlohou – zohnať peniaze, ktoré komunistom vyhrajú voľby. A Toman peniaze zohnať vedel. Pre seba, pre rodinu i pre stranu. Šmelinou, vydieraním, obchodmi s vojnovými zločincami aj ich obeťami.

Práve on umožnil presun východoeurópskych Židov, ktorí prežili holokaust a unikali pred povojnovými  pogromami cez Československo do Palestíny – samozrejme za tučnú províziu.

Neštítil sa ničoho. Cena, ktorú za svoju kariéru zaplatil on i jeho blízki, však bola príliš vysoká. Film odkrýva pozadie tzv. tretej republiky, rokov 1945-48 a rozpráva príbeh muža, ktorý významne ovplyvnil vývoj povojnového Československa a o ktorom sa nikdy doteraz nehovorilo.

V hlavných úlohách sa predstavia Jiří Macháček, Kateřina Winterová, Roman Luknár, Táňa Pauhofová či Lukáš Latinák.

Prečítajte si tiež:
Disney chystá pre deti prekvapenie! Aká rozprávka to bude?

V kinách od 18. 10. 2018

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií