fbpx
Umožnil presun Židov, ktorí prežili holokaust. Teraz o ňom nakrútili film

Umožnil presun Židov, ktorí prežili holokaust. Teraz o ňom nakrútili film

Politická  a osobná dráma o vzostupe a páde človeka, ktorý mieril príliš vysoko od režiséra filmov Želary (nominácia na Oscara za najlepší cudzojazyčný film) a Občiansky preukaz.

Neuveriteľný, ale pravdivý príbeh rozporuplnej osobnosti Zdeňka Tomana, vlastným menom Zoltána Goldbergera, pochádzajúceho zo slovenských Sobraniec. Toman bol mužom mnohých tvárí a mien, šéfom zahraničnej rozviedky a bezškrupulóznym obchodníkom a kariéristom.

Poverili ho zásadnou úlohou – zohnať peniaze, ktoré komunistom vyhrajú voľby. A Toman peniaze zohnať vedel. Pre seba, pre rodinu i pre stranu. Šmelinou, vydieraním, obchodmi s vojnovými zločincami aj ich obeťami.

Práve on umožnil presun východoeurópskych Židov, ktorí prežili holokaust a unikali pred povojnovými  pogromami cez Československo do Palestíny – samozrejme za tučnú províziu.

Neštítil sa ničoho. Cena, ktorú za svoju kariéru zaplatil on i jeho blízki, však bola príliš vysoká. Film odkrýva pozadie tzv. tretej republiky, rokov 1945-48 a rozpráva príbeh muža, ktorý významne ovplyvnil vývoj povojnového Československa a o ktorom sa nikdy doteraz nehovorilo.

V hlavných úlohách sa predstavia Jiří Macháček, Kateřina Winterová, Roman Luknár, Táňa Pauhofová či Lukáš Latinák.

V kinách od 18. 10. 2018

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Pripravte sa na poriadnu akciu, John Wick sa vracia do kín!
Google+ Linkedin
Pavel Bielik

Autor:

Editor magazínu Klocher – vyštudoval masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Je občasným fotografom a kameramanom. Píše o filme a uskutočňuje rozhovory na celospoločenské témy. Za rozhovor „Moderátor Václav Moravec: Nenávidíme cudzincov, ale vládnu nám Slovák a Polojaponec“ bol ako spoluautor nominovaný na Novinársku cenu 2018 a na Cenu nadácie otvorenej spoločnosti.