fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Únii začala platiť smernica o rovnováhe medzi prácou a osobným životom, prinesie otcom právo na otcovskú dovolenku

Smernica garantuje otcovskú dovolenku aspoň 10 dní, rodičovskú dovolenku aspoň štyri mesiace, či najmenej päť dní voľna ročne na opatrovanie blízkych.

Máte tip? napíšte nám mailom

2.8.2022 (Webnoviny.sk) – Všetky členské krajiny Európskej únie (EÚ) musia od utorka uplatňovať smernicu o rovnováhe medzi prácou a osobným životom prijatú v roku 2019. Informovala o tom Európska komisia (EK) na svojej internetovej stránke.

Právo na otcovskú dovolenku

Podľa novej smernice majú pracujúci otcovia právo na otcovskú dovolenku najmenej desať pracovných dní v období narodenia ich dieťaťa. Náhrada mzdy počas tejto dovolenky musí byť minimálne na úrovni nemocenskej dávky. Každý rodič je oprávnený na najmenej štyri mesiace rodičovskej dovolenky, pričom dva mesiace z nej musia byť preplatené.

Smernica ďalej zabezpečuje, že všetci zamestnanci opatrujúci príbuzného alebo osobu, ktorá s nimi žije v spoločnej domácnosti, majú právo na najmenej päť pracovných dní voľna ročne na opatrovanie.

Zároveň všetci pracujúci rodičia s deťmi do osem rokov a všetci ľudia opatrujúci príbuzného majú právo požiadať o skrátený pracovný čas, pružný pracovný čas a pružnosť v mieste výkonu práce.

Spoločenstvo solidarity

„Rodičia a opatrovatelia v celej EÚ teraz majú viac garantovanej dovolenky s primeranou náhradou mzdy. Znamená to, že sa môžeme starať o svojich blízkych bez obetovania nášho vzťahu k nim alebo našej práce,“ uviedla podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.

Prečítajte si tiež:
Slovenská pošta ukončila zmluvné vzťahy s firmou Lama SK, zabezpečovala ochranu pri preprave peňazí

„Pružné rozloženie práce a možnosť vziať si voľno, keď to najviac potrebujeme, ukazuje, že EÚ je naozaj spoločenstvom solidarity,“ povedala podpredsedníčka EK pre demokraciu a demografiu Dubravka Šuica.

Viac k témam: Otcovská dovolenka, Rodičovská dovolenka
Zdroj: Webnoviny.sk – V Únii začala platiť smernica o rovnováhe medzi prácou a osobným životom, prinesie otcom právo na otcovskú dovolenku © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií