Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vedci vyvinuli krvný test, ktorý odhalí rakovinu

Rakovina je veľkým postrachom. Ľudstvo je opäť trochu bližšie k víťazstvu nad touto chorobou. Vedci objavili krvný test, ktorý dokáže odhaliť rakovinu skôr, ako sa objavia prvé príznaky.

Čím skôr je rakovina diagnostikovaná, tým väčšiu šancu na úspešnú liečbu má pacient. Krvný test by mohol pomôcť odhaliť rakovinu skôr, ako sa prejavia prvé viditeľne príznaky. Prelomový objav sa podaril americkým vedcom z inštitútu Dana-Farber Cancer v spolupráci s britskými vedcami z inštitútu Francisa Cricka. Ich krvný test dokáže dokonca rozoznať až 50 druhov rakoviny. Štúdia o výsledkoch výskumu vyšla v časopise Annals of Oncology.

Ako prebiehal výskum?

Vedci testovali 4 000 ľudí, niektorí z nich mali potvrdenú rakovinu, iní nie. Zastúpené boli rôzne druhy rakoviny, napríklad rakovina čreva, pľúc či vaječníkov. Testovanie krvných vzoriek odhalilo s presnosťou 96 %, akým konkrétnym typom rakoviny pacient trpí. Testovanie odhalilo rakovinu v 99 % prípadov, len 1 % vzoriek bolo falošne pozitívnych.

Údaje z prvého testovania ukazujú, že test je omnoho spoľahlivejší pri odhaľovaní rakoviny v neskorších štádiách. V skorých fázach rakovinu nemusí zachytiť, čo môže znížiť užitočnosť tohto objavu.

Ako to funguje?

Test vyhľadáva v krvnom obehu DNA, ktorú do neho vylučujú nádory, špeciálne sa zameriava na chemické zmeny, ktoré sú známe ako metylačné procesy. To, či má pacient rakovinu, vyhodnocuje umelá inteligencia, ktorá pracuje s dátami, ktoré vedci získali od 2 800 pacientov. Následne umelá inteligencia vyhodnotila krvné testy ďalších pacientov. 1 531 z nich malo rakovinu, 1 521 ju nemalo. Na základe informácií, ktoré umelá inteligencia získala z prvej skupiny ľudí, roztriedila ostatných pacientov do rôznych skupín podľa toho, aké metylačné procesy objavila v ich krvi.

Dobrou správou je, že len 1 % pacientov bolo falošne pozitívnych.

„Je veľmi dôležité, aby ste nepovedali ľuďom, ktorí rakovinu nemajú, že ju majú,“

povedal Dr Geoffrey Oxnard z inštitútu Dana-Farber Cancer.

Systému sa však podarilo rakovinu objaviť len v 44 % prípadov. Najmenej prípadov sa podarilo objaviť u pacientov, ktorí boli v 1. štádiu choroby, iba 18 %. Vo štvrtom, finálnom štádiu, sa podarilo rakovinu odhaliť v 96 %. Test je však veľmi dobrý v odhaľovaní rakoviny, ktorá sa inak diagnostikuje veľmi ťažko. Napríklad rakovinu pankreasu dokázal test odhaliť v prvom štádiu s úspešnosťou 63 %, vo 4. štádiu bol úspešný v 100 % prípadov.

V súčasnosti chcú vedci začať svoj objav testovať na klinických pacientoch. Iba toto testovanie odhalí, či je ich objav skutočne užitočný. Vedci avizujú, že sa budú snažiť upraviť test tak, aby zachytil rakovinu už v skorých fázach.

Ak sa im to podarí, môže sa z ich objavu stať veľmi užitočný nástroj, ktorý nám umožní diagnostikovať a liečiť rakovinu omnoho efektívnejšie.

Zdroj Annals of Oncology BBC The Guardian
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií