Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Liek na rakovinu existuje, tvrdia vedci z Cardiffu

Vedecký tím z Univerzity v Cardiffe konečne našiel liek na vyhubenie rakoviny prostaty, prsníkov či pľúc. Lieky zatiaľ netestovali na pacientoch, no podľa lekárov majú obrovský potenciál. Tajomstvom je časť ľudského imunitného systému, konkrétne T-bunky. Tie slúžia ako alarm pri napadnutí organizmu vírusom. Ukázalo sa však, že sa vedia vysporiadať aj s rakovinou.

Je dobre známe, že imunitný systém je prirodzenou obranou tela proti infekciám. Vedci z Cardiffu však tvrdia, že rovnako dokáže bojovať proti rakovinovým bunkám. Experti hľadali „netradičné“ a doposiaľ neobjavené spôsoby, ako imunitný systém prirodzene útočí na nádory. Zistili, že kľúčom sú T-bunky, ktoré sa nachádzajú v ľudskej krvi.

Ide o imunitné bunky, ktoré pozorne skúmajú zmeny v imunitnom systéme a pri napadnutí vírusom dávajú telu okamžitý signál. Zaujímavé je, že dokážu útočiť aj na široké spektrum rakovinových buniek. „Je veľká šanca, že budeme môcť vyliečiť každého pacienta,“ priznal vedec Andrew Sewell. Doposiaľ nikto neveril, že niečo takéto bude možné.

Zázračné T-bunky

T-bunky majú na svojom povrchu „receptory“, ktoré im umožňujú „vidieť“ na chemickej úrovni. Tím z Cardiffu zistil, že tieto receptory dokážu efektívne zabíjať rakovinové bunky zodpovedné za rakovinu prostaty, prsníkov, kože, hrubého čreva, kostí, vaječníkov, krčka maternice či obličiek. „Je to ako univerzálna liečba na všetky druhy rakoviny,“ dodal Sewell.

Receptor na T-bunkách komunikuje s molekulou zvanou MR1, ktorá je na povrchu každej bunky v tele. Predpokladá sa, že MR1 dokáže receptorom na T-bunkách signalizovať narušený metabolizmus prebiehajúci vo vnútri rakovinovej bunky. T-bunky tak rozoznávajú zdravé bunky od tých nebezpečných, rakovinových.

zdroj: europeanpharmaceuticalreview.com

V ceste stoja bezpečnostné kontroly

V praxi bude liečba prebiehať tak, že lekári pacientovi odoberú krv. Z krvnej vzorky následne „vylúhujú“ T-bunky a geneticky modifikujú receptor tak, aby hľadal iba rakovinové bunky. Takto upravené bunky by lekári zaviedli naspäť do pacienta. Experti túto metódu ešte nevyskúšali na pacientoch, je potrebné vykonať ešte niekoľko bezpečnostných kontrol.

Pochybnosti o univerzálnosti

Lucia Moriová a Gennaro De Libero z Bazilejskej univerzity vo Švajčiarsku odvážny výskum vedeckého tímu z Cardiffu chvália, no majú pochybnosti. Podľa ich slov má výskum veľký potenciál, ale je príliš skoro na to, aby tvrdili, že našli univerzálny liek na rakovinu. „Ide o základný výskum, ktorý pacientom nezaručuje zázračné lieky proti rakovine,“ dodal Daniel Davis, profesor imunológie.

Niet pochýb o tom, že experti z Cardiffu odviedli kus dobrej práce. Svojím výskumom zlepšili základné vedomosti o imunitnom systéme pre lekárov po celom svete. Samotní experti dúfajú, že tieto poznatky už čoskoro využijú v reálnom živote a zachránia tak mnoho životov.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií