fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vyhodili ste grep zo svojho jedálnička? Chyba! Toto sú výhody, pre ktoré by ste ho mali jesť

Máte tip? napíšte nám mailom

Grep ako vitamínová bomba

Grep je citrusové ovocie, ktoré väčšina z nás nemá rada. Pre niekoho môže byť veľmi kyslý, pre iného horký a radšej siahame po sladšom pomaranči alebo mandarinkách. Grep nemusíme vyraďovať zo svojho jedálnička. Dozretý grep je veľmi chutný a má veľa výhod pre naše zdravie.

Grep je šťavnaté ovocie, vďaka ktorému sa dostane do nášho tela voda. Zaženie smäd a výborne osvieži. Obsahuje veľké množstvo antioxidantov. Dodá nám energiu a zaženie chuť na sladké. Pravidelná konzumácia grepu znižuje obsah cukru v krvi.

Potešenie pre ženy, grep spaľuje tuky.

Podľa vedcov z Robarts Research Institute v kanadskom Ontariu stačí zjesť polovicu grepu pred obedom. Telo podporuje látkovú premenu cukru a neukladá ho ako tuk. Grepfruity zlepšujú metabolizmus. Avšak, nie je správne jesť len dužinu, ale aj bielu dužinu, ktorú väčšinou dávame preč. Obsahuje horčík, vápnik, draslík, betakarotén a železo.

grapefruit

Grep má v sebe kyselinu galakturonickú, ktorá vplýva na naše cievy: rozpúšťa vápenaté usadeniny a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Výhodou je, že zvyšuje imunitu. V týchto chladných zimných dňoch (hlavne teraz, keď je veľa ľudí chorých) je dobrý aj kvôli obsahu vitamínu C. Jeden grep = denná dávka C-čka. Avšak viac vitamínu C nájdeme v ružových a červených grepoch ako v bielych.

Prečítajte si tiež:
Papagáj poputoval za mreže. Muži zákona ho zadržali, pretože chcel majiteľov informovať o pripravovanej razii

Grep môžeme využiť aj pre svoju krásu. Hydratuje a spevňuje pleť, pomáha proti akné a proti starnutiu. Vyhladzuje jemné vrásky vďaka podpore tvorby kolagénu. Pre svoje blahodarne účinky sa využíva v kozmetickom priemysle, napr. sprchové šampóny s grepovou vôňou či rôzne kozmetické prípravky.

Môžeme si pripraviť pleťovú masku z grepu aj doma. Grep po ošúpaní rozmliaždime vidličkou (iba dužinu) a zmiešame s lyžičkou- dvomi bieleho jogurtu. Zmes nanesieme na tvár a necháme pôsobiť 15 minút. Potom pleť dôkladne opláchneme vodou. Naša tvár by mala byť svieža, čistá.

Kedy nie je vhodné jesť grep?

Toto citrusové ovocie môže byť aj škodlivé pre ľudí užívajúcich antidepresíva, antibiotika, lieky proti bolesti a samozrejme, trpiaci silnými alergiami. Je dôležité, aby obmedzili konzumáciu grepu a medzi týmto ovocím a užitím tabletky dodržali aspoň 4-5 hod odstup.

Ak sa nám zdá grep veľmi kyslý/horký, môžeme sa v obchode poobzerať po grepe sweet, ktorý má potlačenú horkosť na minimum.

Foto: Flickr

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií