WHO chce, aby si zostal doma a hral počítačové hry!
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa spojila so zástupcami priemyslu na počítačové hry, aby spustila kampaň #PlayApartTogether.
Cieľom kampane je povzbudiť ľudí, aby dodržiavali sociálny dištanc a hygienické odporúčania pre zabránenie šíreniu koronavírusu. Ochorenie sa nazýva oficiálne COVID-19 a ľudia tak majú priložiť ruku k dielu napríklad online surfovaním alebo tým, že budú „drviť“ počítačové hry.
Zástupcovia najväčších svetových herných štúdií sa k iniciatíve samozrejme pripojili. Bobby Kotick, generálny riaditeľ spoločnosti Activision Blizzard, povedal:
„Nikdy nebolo dôležitejšie zaistiť, aby ľudia zostali bezpečne navzájom prepojení. Hry sú perfektnou platformou, pretože spájajú ľudí prostredníctvom radosti, účelu a významu. Sme hrdí na to, že sme sa mohli zúčastniť na takej užitočnej a potrebnej iniciatíve.“
CEO spoločnosti Riot Games Nicolo Laurent podporil ľudí, aby zostali spoločenskí a zároveň fyzicky vzdialení tým, že budú hrať počítačové hry:
„Zostaňme fyzicky od seba oddelení a podniknime ďalšie kroky v oblasti verejného zdravia. Napríklad hygienu rúk, aby sme pomohli vyrovnať krivku a #PlayApartTogether pre pomoc pri prekonávaní krízy. Pre nás je gaming viac ako len hra. Je to zmysluplná snaha o život. A teraz, pre miliardy hráčov na celom svete, by hranie hier mohlo pomôcť pri záchrane života. Porazme tohto pána COVID-19 spoločne.“
Počítačové hry ako kontroverzná téma
Trochu ironické je, že WHO v súčasnosti propaguje počítačové hry ako vhodnú zábavu. Je totiž jednou z organizácií, ktoré presadzujú uznanie „hernej poruchy“ ako problém duševného zdravia. Aj keď sú to nepochybne ľudia, ktorí hrajú do tej miery, že to má negatívny vplyv na ich životy, mnohí psychológovia pochybujú, či to je vhodný opis pre dané správanie. Nedostatok výskumu v oblasti a zavedenej definícii urobili z hráčstva vo svete psychológie kontroverznú tému.
Čo sa týka súčasnej pandémie a povinného nosenia rúšok, k tomu sa WHO tiež vyjadrila. Koordinátor krízovej pomoci z WHO Michael Ryan sa vyjadril, že nevidí žiadny úžitok vo všeobecnom nosení rúšok v boji proti šíreniu koronavírusu. Podľa neho rúška predstavujú skôr dodatočné riziká, keď ich ľudia nesprávne snímajú a vírus sa častejšie prenáša doma medzi členmi rodín než vonku na ulici.