fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zamestnanec českého ministerstva donášal Rusom utajované informácie, za svoje “služby“ si nechal vždy dobre zaplatiť

Vysoko preverený zamestnanec pre ministerstvo pracoval už od 90. rokov.

Máte tip? napíšte nám mailom

16.9.2022 (Webnoviny.sk) – Zamestnanec českého ministerstva zahraničia odovzdával citlivé informácie ruskej rozviedke. Odhalila ho Bezpečnostná informačná služba (BIS), ktorá na to upozornila vládu. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Peniaze výmenou za informácie

Zamestnanec rezortu o tamojšom dianí informoval ruskú Službu zahraničnej rozviedky (SVR). Údajne to bol vysoko preverený pracovník, ktorý mal previerku na najvyšší stupeň “Prísne tajné”, píše TN.cz s odvolaním sa na Deník N.

Pre ministerstvo pracoval už od 90. rokov, pričom pôsobil na mnohých zahraničných misiách a veľvyslanectvách vo svete. S agentmi ruskej služby po prvý raz nadviazal kontakt v jednej z afrických krajín a za odovzdávanie informácií mu vždy dobre zaplatili.

Zamestnancovi hrozí trest

O tom, že má SVR na českom ministerstve zahraničia zdroj dôležitých informácií, kontrarozviedka vedela niekoľko rokov. Keď ho odhalili, začali proti nemu zháňať dôkazy, aby sa o spolupráci dozvedeli čo najviac. BIS napokon informovala premiéra aj ministra zahraničia. Ten Deníku N potvrdil, že ho prepustil.

Či budú danú osobu stíhať ešte nie je jasné. Citlivé dokumenty nemožno predniesť na súde ako dôkazy a tak by sa vyšetrovatelia museli spoľahnúť na svedectvá a odposluch, ktoré by povolil súd.

Prečítajte si tiež:
Rusi sa po ťažkom bombardovaní zmocnili mesta Kreminna, evakuácia obyvateľstva nie je možná

Viac k témam: Bezpečnostná previerka, Sprenevera, Tajné informácie, Vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zamestnanec českého ministerstva donášal Rusom utajované informácie, za svoje “služby“ si nechal vždy dobre zaplatiť © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií