fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ženy na Ukrajine čelia počas vojny sexuálnemu násiliu, je stále rozšírené, no nedostatočne hlásené

Humanitárna kríza vo vojnou zmietanej Ukrajine sa mení na „krízu obchodovania s ľuďmi“.

Máte tip? napíšte nám mailom

6.6.2022 (Webnoviny.sk) – Zástupkyňa Organizácie Spojených národov (OSN) pre sexuálne násilie počas konfliktov upozorňuje, že sexuálne násilie na Ukrajine, najmä voči ženám a dievčatám, je naďalej rozšírené a zároveň nedostatočne hlásené.

Humanitárna kríza vo vojnou zmietanej krajine sa pritom podľa nej mení na „krízu obchodovania s ľuďmi“.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Pramila Patten v pondelok povedala Bezpečnostnej rade OSN, že zostáva medzera medzi rezolúciami zameranými na bránenie znásilneniam a iným sexuálnym útokom počas konfliktov a realitou, ktorej na mieste čelia tí najzraniteľnejší – ženy a deti.

K 3. júnu podľa nej dostal Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva informácie o 124 prípadoch sexuálneho násilia súvisiaceho s konfliktom, 97 bolo spáchaných na ženách a dievčatách, 19 na mužoch, sedem obetí boli chlapci a v jednom prípade nie je známe pohlavie. Všetky tieto prípady preverujú.

Ukrajinská generálna prokuratúra Patten počas jej májovej návštevy podľa jej slov informovala, že od začiatku invázie 24. februára do 12. apríla na národnú horúcu linku nahlásili nasledujúce formy sexuálneho násilia súvisiaceho s konfliktom: „znásilnenie, skupinové znásilnenie, tehotenstvo následkom znásilnenia, pokus o znásilnenie, vyhrážky znásilnením, vydieranie, aby obeť sledovala sexuálne násilie páchané na partnerovi alebo dieťati a nútené vyzliekanie donaha“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Prečítajte si tiež:
Polícia pokutovala ďalších previnilcov za lockdownové večierky na Downing street, Johnson je stále bez sankcie

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Ženy na Ukrajine čelia počas vojny sexuálnemu násiliu, je stále rozšírené, no nedostatočne hlásené © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií