Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Živnostníci vyjadrili zásadný nesúhlas s návrhom poslancov OĽaNO, majú niekoľko pripomienok

Slovenský živnostenský zväz žiada zastavenie legislatívneho procesu.

26.10.2022 (Webnoviny.sk) – Slovenský živnostenský zväz vyjadruje zásadný nesúhlas s návrhom novely zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice, ktorou by sa mala zapojiť verejnosť do kontroly vydávania pokladničných dokladov. Zároveň žiada o zastavenie tohto legislatívneho procesu. Informovala o tom prostredníctvom tlačovej správy generálna sekretárka zväzu Miriam Bellušová.

Vplyv na štátny rozpočet

Zväz má k návrhu poslancov Národnej rady SR Anny Andrejuvovej a Milana Vetráka (OĽaNO) niekoľko pripomienok. Návrh novely zákona podľa neho napríklad neobsahuje kalkuláciu vplyvu na štátny rozpočet a zakladá stav právnej neistoty pre verejné financie, nakoľko predpokladá neidentifikované negatívne vplyvy na štátny rozpočet.

Okrem toho živnostníci hovoria o prenášaní kontrolnej funkcie na občanov zo strany štátnej správy a tiež znevýhodnení občanov, ktorí nemajú dostatočné digitálne znalosti alebo nevlastnia vhodný typ elektronického zariadenia.

Návrh viacerých opatrení

Zväz kritizuje postup pri uplatňovaní si príspevku, ktorý podľa neho vyvoláva oprávnené obavy o dodržiavaní zákona o ochrane osobných údajov. „Žiadateľ bude vo svojej žiadosti uvádzať osobné údaje, číslo bankového účtu, údaje o svojom nákupnom správaní, údaje o svojom pohybe/lokácií a tieto údaje budú vyžadovať zvýšenú ochranu pred zneužitím,“ poznamenal.

Slovenský živnostenský zväz pripomenul, že navrhuje viaceré opatrenia v oblasti výberu dane z pridanej hodnoty s cieľom podporiť oživenie slovenského hospodárstva zasiahnutého pandémiou ochorenia COVID-19 a energetickou krízou. Požaduje zásadne zvýšiť výšku obratu pre povinnú registráciu za platiteľa DPH zo súčasných 49 790 eur na 85-tisíc eur.

Rovnako žiada znížiť sadzby dane z pridanej hodnoty na tovary a služby poskytované v súvislosti s výstavbou nových domov a bytov, a tiež renováciou a úpravou, vrátane demolácie a rekonštrukcie a opravy bývania a súkromných obydlí.

Viac k témam: Elektronická registračná pokladnica, Živnostníci
Zdroj: Webnoviny.sk – Živnostníci vyjadrili zásadný nesúhlas s návrhom poslancov OĽaNO, majú niekoľko pripomienok © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií