fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zomierajúce dievča vyhralo neuveriteľný súdny proces: Verdikt je poriadne mrazivý

Máte tip? napíšte nám mailom

Vo Veľkej Británii nedávno padol šokujúci verdikt súdu. Hlavnú úlohu v neuveriteľnom procese, ktorý nemá obdoby, zohralo len štrnásťročné dievča trpiace nevyliečiteľnou chorobou. Medicínsky záhadný prípad poriadne otriasol britskou verejnosťou.

Zdroj: comicvine.gamespot.com

Štrnásťročné dievča trpiace rakovinou sa na britskom vrchnom súde domáhalo práva nechať zmraziť svoje telo, aby mohlo byť niekedy v budúcnosti rozmrazené, oživené a vyliečené. Súd vyniesol rozsudok už začiatkom októbra a tínedžerka zomrela o pár dní neskôr.

“Bola som vyzvaná, aby som vysvetlila, prečo sa usilujem o túto neobvyklú vec,” napísalo umierajúce dievča sudcovi. “Mám len štrnásť rokov, ale už viem, že zomieram. Nechcem ale zomrieť. Myslím si, že kryokonzervácia (zmrazenie pomocou tekutého dusíka) mi dá šancu, že budem zobudená a vyliečená, aj keby objavenie účinnej liečby trvalo aj niekoľko sto rokov. Nechcem byť pochovaná do zeme. Chcem žiť dlho a verím, že jedného dňa vedci objavia úspešnú terapiu na moju rakovinu. Chcem toto prianie a moju šancu,” uviedlo dievča.

Zdroj: youtube.com

Sudca Peter Jackson, ktorý v prípade rozhodoval, sa priklonil na stranu dievčaťa potom, čo ho osobne navštívil v nemocnici. Ocenil, ako statočne sa vyrovnávala s osudom, no zároveň poznamenal, že nerozhodoval o tom, či je kryonizácia účinná metóda alebo nie, ale v spore rodičov o to, ako sa má naložiť s telesnými pozostatkami ich zosnulej dcéry.

Prečítajte si tiež:
Čo je toto za zviera? V Thajsku bol objavený hybridný tvor

Dievča zomrelo pár dní po vynesení rozsudku. Jej zmrazené telo uchovajú v špeciálnej rakve v chladiacej miestnosti v Spojených štátoch. Tu, rovnako ako v Rusku, existuje zariadenie, ktoré umožňuje za pomoci tekutého dusíka uchovávať ľudské telá v teplote pod -130 °C. Vo Veľkej Británii, rovnako ako v ostatných štátoch, je táto metóda protizákonná.

Cena za zmrazenie na dobu neurčitú je 37-tisíc libier (takmer 43-tisíc eur). Kryokonverzácia je nezvratný proces, zmrazený človek nemôže byť v súčasnosti oživený. Zástancovia metódy ale veria, že to bude v budúcnosti možné. Otec, ktorý so zmrazením tela dcéry pôvodne nesúhlasil, poukazoval okrem iného na problémy, ktoré by po zdravotnej stránke mohla jeho dcéra mať.

“Aj keby bola táto metóda v jej prípade úspešná a skutočne by sa ju podarilo oživiť dajme tomu o 200 rokov, ocitla by sa v zúfalej situácii. Nemusí nájsť žiadnych príbuzných, nemusí si nič pamätať, bude mať len 14 rokov, a bude v cudzej krajine,” poznamenal jej otec.

Sudca Jackson poukázal na to, že prípad je dôkazom, ako pokrok vo vede vzbudzuje nové otázky v oblasti práva.

Prečítajte si tiež:
Proroctvo, z ktorého mrazí! Baba Vanga predpovedala nielen 11. september, ale i vzostup ISIS!
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií