fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zomrela legendárna speváčka Hana Zagorová

Z Česka prišla veľmi smutná správa. 

Máte tip? napíšte nám mailom

26.8.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 26. augusta 14:32

Vo veku 75 rokov zomrela česká speváčka Hana Zagorová. Umelkyňa dlhodobo trpela poruchou krvotvorby, ktorú zhoršilo ochorenie COVID-19 a následný postcovidový syndróm. Ako prvý informáciu priniesol portál CNN Prima News, ktorému to potvrdil manažér Luboš Kříž.

Nahrala takmer 900 piesní

Jedna z najznámejších českých populárnych speváčok nahrala takmer 900 piesní a bola deväťnásobnou držiteľkou ocenenia Zlatý slávik z rokov 1977 až 1985.

Hana Zagorová vyrastala na Ostravsku a po prvý raz na seba upozornila ako 17-ročná v ostravskej súťaži Hledáme nové talenty, kde ju sprevádzal Orchester Gustava Broma.

Neskôr vyštudovala herectvo na brnianskej JAMU, no už vtedy vedela, že chce byť speváčkou. V roku 1968 vydala svoj prvý singel a začala sa objavovať na televíznych obrazovkách.

Spolupracovala s orchestrom Václava Zahradníka, s ktorým okrem iného nahrala aj svoj prvý album Bludička z roku 1971. Pochádza z neho aj jeden z jej najznámejších hitov Bludička Julie. Preslávili ju aj skladby Já jsem tvá neznámá, Náš dům zní smíchem, Kamarád, Gvendolína alebo Maluj zase obrázky.

Prečítajte si tiež:
Putin v prejave pravdepodobne ohlási pripojenie okupovaných území Ukrajiny k Rusku

Obľúbená textárka

Tvorila tiež obľúbenú trojicu s Petrom Kotvadlom a Stanislavom Hložkom, s ktorými naspievala napríklad piesne Jinak to nejde, Spěchám alebo ústrednú skladbu seriálu Sanitka (1984) Můj čas. Spolupracovala aj s Pavlom Nohom a Lindou Finkovou.

V roku 1977 podpísala Antichartu a v roku 1989 petíciu Několik vět, v ktorej hnutie Charta 77 požadovalo prepustenie politických väzňov a slobodu slova. Následne jej zakázali činnosť a až do pádu režimu nesmela verejne vystupovať.

Pôsobila aj ako textárka, napísala viac než 80 textov, ktoré do svojich repertoárov zaradili Karel Gott, Eva Pilarová či Helena Vondráčková, uvádza iDNES.cz.

Nakrúcala aj televíznu reláciu Dluhy Hany Zagorové a zahrala si v hudobnej komédii Trhák (1980). V roku 2015 ju uviedli do Siene slávy hudobných cien Anděl.

Problémy s tvorbou krviniek

Zagorová musela pre problémy s krvinkami 33 rokov chodiť na transfúzie a v poslednom čase ju trápili aj ďalšie zdravotné problémy.

Predvlani sa aj s manželom Štefanom Margitom nakazili koronavírusom a na jeseň si nalomila tri stavce a skončila v nemocnici. Tento rok na jar preto aj zrušila turné.

Prečítajte si tiež:
Rusko chce vojnu a podľa Zelenkého využije zimu na prípravu ďalšej ofenzívy a mobilizáciu vojakov (video)

Jej prvým manželom bol tanečník a baletný majster Vlastimil Harapes, za ktorého sa vydala v roku 1986 a manželstvo im vydržalo šesť rokov. Slovenského operného speváka Štefana Margitu si vzala 30. mája 1992.

Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrela legendárna speváčka Hana Zagorová © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií