Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zaujímavosti o najznámejšej a najhrôzostrašnejšej väznici Alcatraz

Táto svetoznáma väznica už síce nefunguje, no stále je zaujímavá. Najviac sa preslávila tým, že bola postavená na ostrove, kde sa dalo dostať iba po vode alebo vzduchom.

Kedysi vojenský tábor a neohrozené väzenie, dnes už len múzeum a historický areál. Alcatraz je názov ostrovu ležiaceho v strede Sanfranciského zálivu v Kalifornii. Stojí na ňom najznámejšie väzenie na svete – „hostilo“ previnilcov ako napríklad Al Capone alebo Machine Gun Kelly. Areál má už 176 rokov, jeho väzenská éra trvala tridsať z nich. Počas nej bolo zaznamenaných mnoho pokusov o útek – úspešným sa však nestal ani jeden. Čo ste o ňom ešte nevedeli?

Fakty o väznici Alcatraz, z ktorej utiecť bolo (takmer) nemožné.

Alcatraz bol v rokoch 1850–1933 vojenskou pevnosťou. 12. októbra 1933 Poriadkové kasárne Spojených štátov na ostrove nadobudlo ministerstvo spravodlivosti USA. Ostrov sa stal federálnym väzením 1. januára 1934. Počas 29 rokov, kedy bolo v prevádzke, tu zadržiavali takých známych kriminálnikov, akými boli Al Capone a Robert Franklin Stroud, prezývaný Birdman of Alcatraz (= vtáčí muž Alcatrazu).

Väznicu zatvorili 21. marca 1963, pretože jej prevádzkovanie bolo oveľa drahšie, ako prevádzkovanie iných väzníc tej doby. Bolo ľahšie postaviť nové, tradičné väzenie na súši, ako platiť údržbu a podporu, ktorú väzenie potrebovalo.

V tomto článku ti prinášame niektoré zaujímavosti, ktoré si (možno) nevedel/a.

1. Al Capone hral v miestnej kapele na bendžo

Notorický gangster, ktorí bol medzi prvými väzňami hrôzostrašnej väznice menom Alcatraz, dostal povolenie na hru v miestnej kapele, ktorá hrávala každú nedeľu pre spoluväzňov. V tomto „väzenskom orchestri“ hral na bendžo.

2. Oficiálne z Alcatrazu nedokázal nikto utiecť

Pokusov o útek z Alcatrazu bolo zaznamenaných celkovo 36. Z týchto väzňov bolo 23 zajatých, 6 zastrelených a dvaja sa utopili. Pýtaš sa, kam zmizlo ostatných 5 väzňov? Nenašli sa. Predpokladá sa, že sa utopili. Frank Morris a bratia John a Clarence Anglinovci, ktorí sa pokúsili o premyslený útek v roku 1962, inšpirovali filmových tvorcov, ktorí následne v roku 1979 vydali film „Útek z Alcatrazu„.

Zaujíma ťa, ako sa im podarilo z väznice utiecť? Vraj pomocou ostrých lyžičiek otvárali šachty v stenách, ktorými mali utiecť. Aby stráže pri kontrole väzníc ihneď nezbadali, že zločinci zmizli, vytvorili napodobeniny vlastných hláv. Na tvár, ktorá bola vlastne vytvarované mydlo, prilepili vlasy z miestneho kaderníctva. Zatiaľ nikto nevie, či sa im podarilo utiecť, pretože ich veci sa našli v San Francisco Bay.

3. Väznica je pomenovaná podľa morských vtákov

Pred zločincami bol ostrov domovom pre veľké kolónie vtákov druhu „Sula biela„. Preto španielsky poručík Juan Manuel de Ayala v roku 1775 pokrstil ostrov ako „La Isla de los Alcatraces„. Pôvodné meno sa neskôr zmenilo na „Alcatraz„.

4. Po 6 rokoch od uzavretia väznice, Alcatraz obsadili americkí aktivisti

Skupina s približne 100 indiánskymi aktivistami na čele s Mohawk Richarda Oakes-om prevzala ostrov v novembri 1969. Demonštranti požadovali, aby sa Alcatraz zmenil na univerzitné a kultúrne centrum. Za ostrov mali údajne zaplatiť 24 dolárov v sklenených perlách a červenou handrou, čo znamenalo rovnakú cenu, ktorá sa údajne zaplatila v roku 1626 holandským osadníkom v Manhattane.

5. Vojenskí väzni boli prví väzni v Alcatraze

V roku 1840 bol Alcatraz venovaný na vojenské účely. Americká armáda umiestnila prvých vojenských zajatcov až neskoro v 50. rokoch 19 storočia. Väznice boli taktiež použité na uväznenie domácich Američanov, ktorí mali pozemkové nezhody s federálnou vládou. Takisto boli použité pre amerických vojakov, ktorí odstúpili z vojny. To isté sa stalo aj s čínskymi civilistami, ktorí sa bránili počas povstania.

6. Alcatraz bol domovom prvého majáku na pobreží Pacifiku

Keď sa stal malý, no na pobreží najvyšší maják na vrchole skalnatého ostrova v roku 1854 aktívnym, ostrov sa stal prvým svojho druhu na západnom pobreží Spojených štátov. Nový, vyšší maják sa objavil v roku 1909.

7. Najhorší zločinci neboli automaticky väznení v Alcatraze

Alcatraz nebol sídlom tých, ktorí spáchali najviac násilné alebo ohavné zločiny, ale tých, ktorí nedodržiavali predpisy vo federálnych väzniciach, podplácali stráže a pokúšali sa o úteky. Výlet do Alcatrazu ich mal prinútiť dodržiavať pravidlá tak, aby sa mohli vrátiť do iných federálnych zariadení.

8. Bolo možné plávať k brehu

Federálni úradníci mali spočiatku pochybnosti, že unikajúci väzni mohli prežiť pri pokuse o preplávanie na pevninu cez chladné a rýchle vody San Francisco Bay, no jeden odvážlivec sa predsa našiel. V roku 1962, väzeň John Paul Scott sa namazal masťou, utiekol z väznice a plával k brehu. Po dosiahnutí Golden Gate Bridge bol tak vyčerpaný, že ho polícia objavila v šoku. Dnes, stovky ľudí dokončilo 1,5 míl dlhú trať na každoročnom triathlone menom  „Útek z Alcatrazu“.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií