Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zaujímavosti o mačkách, o ktorých ste možno nevedeli – (časť 2)

Tento rodinný miláčik sa už síce v domácnostiach až tak nevyskytuje ako kedysi, no určite túto rasu ešte veľa ľudí chová.

Mačky sú obdivuhodné zvieratá. O milých a chlpatých stvoreniach je známe, že majú vynikajúci zrak i čuch, taktiež majú dokonale prispôsobené telo na lov. Krásne elegantné, sladké, zahalené do tajomstva dokážu zaujať každého. Vďaka ich obľúbenosti sme prirodzene našli mnohé zaujímavosti, mýty a povery, niektoré pozitívne a niektoré negatívne. Odkiaľ pochádzajú? Prečo pradú? Prečo necítia sladkú chuť? Prečítajte si ďalšie zaujímavosti o mačkách.

Zaujímavosti o mačkách

1. Odkiaľ pochádza mačka domáca?

,,Mačka pochádza z Felis silvestris, z druhu morfologicky príbuzného dnešnej mačke. Posledné genetické štúdie publikované v Science dokázali, že mačka domáca je potomok Mačky plavej- Felis silvestres lybica, pôvodom zo Stredného východu, v relatívnej blízkosti Cypru. Na základe týchto nových objavov sa uvažuje, že začiatky domestikácie boli už pred 12000 rokmi, zhruba v období najväčšej expanzie poľnohospodárstva. Keď sa začínali zakladať dediny a siať obilie, zostávali zvyšky, ktoré lákali hlodavce a inú malú korisť a spolu s nimi prišli tiež mačky. Takto sa divé mačky začali prispôsobovať ľudskému životu.“

2. Bytové mačky venujú čisteniu srsti aj 5 hodín denne

3. Mňaukanie je špeciálne ,,vytvorené“ pre ľudí. Mačka sa prirodzene s ostatnými tvormi dorozumieva rečou tela

4. Vždy pristanú na nohy

To je mýtus, odôvodnený obratnosťou mačky pri skokoch z veľkých výšok. Nanešťastie nie vždy dokážu pristáť na nohách a bez zranení a u mačiek často vidíme zranenia spôsobené pádmi dokonca aj z nie veľmi vysokých miest.

5. Mačky počujú aj ultrazvuky

6. Prespia 70% svojho života

7. Schopnosť vidieť duchov

Niektorí ľudia veria, že mačky sú schopné vidieť duše a duchov, pretože sú veľmi citlivé na okolie a energie. Keď sa zamyslíme, nad niektorými záhadnými a náhlymi pohybmi zvierat, možno pochopíme ako vznikla táto povera.

8. Chvost pomáha pri rovnováhe, preto sú bezchvosté mačičky pomerne „čaptavé,,

9. Pokiaľ mala mačka s viacerými kocúrmi pohlavný styk, mačatá nemusia mať jedného otca, ale viacerých, takže majú črty rôznych otcov

10. Mačky necítia sladkosť

Vďaka prirodzenému vývoju nie sú mačky schopné rozpoznať sladkú chuť v potrave. Vzhľadom na to, že pre život potrebujú iba nízky prísun sacharidov a žijú iba z koristi, schopnosť rozpoznávať túto chuť nie je u mačky vyvinutá.

11. Zívanie signalizuje sebaistotu a spokojnosť

12. Sedem životov

Vďaka svoje vynikajúcej schopnosti uniknúť hrozbe, vznikol mýtus, že majú niekoľko životov. Vieme, že napriek schopnosti prežiť, je dĺžka života mačky v priemere 15 rokov. Zvláštnosťou je, že v anglosaských krajinách (napríklad v Anglicku a USA) „vyhrali“ mačky ešte dva životy naviac – verí sa, že majú 9 životov. Mačka chovaná doma sa dožíva priemerne 15-20 rokov Mačky žijúce vonku sa dožívajú priemerne 7-8 rokov

13. Pripútanosť k miestu, nie k majiteľovi

Mačky sú vo svojej podstate teritoriálne. Neznamená to však, že nie sú pripútané k svojmu majiteľovi. Tento „chlad“ mačiek je iba súčasť ich prirodzeného správania, ktoré sa podstatne odlišuje od psov, ktoré napríklad vždy veľmi jasne vyjadrujú svoje pocity.

Trením hlavy a tela o rôzne predmety dáva mačička najavo, že sa jej predmety páčia, a značkuje si ich tak svojím pachom.

14. ​Mačky jedia trávu, aby im pomáhala pri trávení

15. V Kórei a v Japonsku existujú mačacie kaviarne, kde si môžete vychutnať kávu a mačka sa tam môže vybehať

16. Zmysel pre orientáciu

Mačky sa zriedka stratia, pretože majú vysoko vyvinutý zmysel pre orientáciu. Vďaka dobrej pamäti si dokážu vizuálne a čuchovo zapamätať aj veľmi dlhú cestu. Dokážu sa zorientovať pomocou známych vôní (napríklad materiál domu alebo napríklad dom na ulici) a vrátiť sa z potulky využívajúc svoj zrak (viac menej ako my). Existuje tiež teória, že mačky na orientáciu využívajú tiež uhol dopadu slnečného svetla.

17. Mačky sú v USA najobľúbenejší domáci miláčik. Je ich 88 miliónov v porovnaní so psami, ktorých je 74 miliónov

18. Najdlhšia mačka merala 1,23m

19. Používanie hmatových chlpov

Hmatové chlpy, fúzy, sú pre mačku životne dôležité. Ich hlavnou úlohou je zistiť či priestor, ktorým chce mačka prejsť, je pre ňu dostatočne veľký, rozpoznať smer vetra, zacítiť prítomnosť nebezpečenstva z okolia pohybom a ohmatať potravu a korisť. Preto nikdy nestrihajte mačke fúzy!

20. Mačka ako strážca

V niektorých kultúrach sa mačka považuje za strážcu duše a bránu do iných dimenzií, považuje sa za spojenie pozemského života a iných svetov.

Zdroj Super Interessante
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií