Čiarky na prstoch. Každý vieme, že vznikajú po dlhom kúpaní alebo umývaní riadu, ale viete aj to, prečo to tak je? Teraz vám to prezradíme.

Reklama/advertisment

Údajne sa toto zvráskavenie vyvinulo ako evolučná výhoda. Zakrčením končekov prstov sa totiž zlepší priľnavosť kože k mokrým či ponoreným objektom. Zároveň sa medzi vráskami vytvoria kanáliky, ktoré odvádzajú vodu podobne, ako je tomu aj u dezénov pneumatík.

Reklama/advertisment

V 30. rokoch 20. storočia zistili vedci, že tento jav sa nevyskytuje u všetkých ľudí. Tí, ktorí majú poškodené nervy v prstoch, sa tomuto javu vyhnú. Aj vďaka tomuto zisteniu sa tento ja označuje za mimovoľnú reakciu autonómného nervového systému a ide o rovnaký systém, ktorý ovláda napríklad dýchanie, srdcovú činnosť či potenie.

Reklama/advertisment

wrinkly-fingers

Dokonca sa vykonal aj experiment, počas ktorého mali dobrovoľníci dvíhať suché a mokré predmety rôznych veľkosti v normálnom stave a potom po 30 minútovom ponorení prstov v teplej vode. Zistilo sa, že mokré predmety boli dvíhané rýchlejšie zvrásnenými prstami, avšak, krčenie končekov nemalo efekt na suché predmety. Výsledkom tohto experimentu je zistenie, že zvráštenie kože na prstoch umožňuje ľuďom lepšie uchopiť objekty vo vlhkých podmienkach.

Tento evolučný jav bol prospešný aj v minulosti a pomáhal našim predkom najmä pri zbieraní potravy z mokrej vegetácie či z vody.

Vedeli ste o tejto zaujímavosti aj predtým?

Zdroj: 21stoleti.cz

Loading...