fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

6 výmyslov v histórii, ktorým uverili milióny ľudí po celom svete. Ktorému z nich by ste uverili aj vy sami?

Máte tip? napíšte nám mailom

Veľa ľudí má rado príbehy a čím viac sú neuveriteľnejšie, tým viac sú pre nich zaujímavé. V histórii sú známe príbehy, ktoré sa tvária ako skutočné, no veľká časť z nich je len obyčajnými výmyslami. Vybrali sme 6 z nich, ktorým uverili milióny ľudí po celom svete. Vy by ste im uverili?

Mŕtva víla

Malým vtipom sa začal príbeh o víle, keď Dan Baines v roku 2007 pridal na aukčnú webovú stránku fotografiu mŕtvej víly s popiskom, v ktorom stálo, že mŕtvola mala zuby, kožu, vlasy a samozrejme aj krídla. Uviedol, že mŕtva víla bola objavená psom, a že jej pravosť bola overená antropológmi. Tento nevinný žart prerástol až k tomu, že tisícky ľudí, ktorí tento inzerát videli, naozaj uverili, že sa ide o mŕtvu vílu. A dokonca bol tento objekt nakoniec vydražený za 280 dolárov.

Múdry kôň

Kôň s menom Hans bol kôň, ktorý dokázal nielen počítať, ale vedel poskytnúť odpoveď aj na komplikované matematické problémy. Toto tvrdenie rozširoval o svojom koňovi Wilhelm von Olsten na začiatku 20. storočia. Dokonca s ním chodil po celom Nemecku, kde predvádzal jeho výnimočné schopnosti a veľa ľudí mu aj uverilo. Jeho výmysly sa prevalili, keď z publika dostal otázku, na ktorú ani on sám nevedel odpovedať, a tak nemohol svojho koňa navigovať k správnej odpovedi.

Prečítajte si tiež:
NASA odhalila zábery, ako vyzerala zem predtým a teraz. K takýmto dramatickým zmenám došlo

Cardiffský obor

Koncom 19. storočia William Newell pri kopaní studne v Cardiffe, v New Yorku, objavil mŕtvolu vysokého muža s výškou 305 cm. Aj on sám uveril, že našiel obra, a začal ho za poplatok ukazovať ľuďom. Podarilo sa mu celkom rýchlo zbohatnúť, no všetko sa to skončilo, keď sa prišlo na to, že nejde o mŕtvolu obra, ale o sochu zo sadry, ktorá tam bola zakopaná.

Umelec Nat Tate

Britský spisovateľ William Boyd odštartoval v roku 1998 najväčší umelecký a literárny podvod všetkých čias. Bývalý lektor na vysokej škole v Oxforde napísal biografiu Nat Tate: Americký umelec 1928-1960. Autor tvrdil, že Nat Tate je abstraktný expresionista, ktorý žil a pracoval v New Yorku v 50. rokoch minulého storočia. Boyd vo svojej knihe uviedol, že Tate zničil 99 % svojej práce počas jedného víkendu, a potom vyskočil z okna svojho bytu. Tomuto príbehu o nedocenenom umelcovi uverili milióny ľudí po celom svete, až sa nakoniec autor priznal, že si to celé vymyslel.

Hitlerov denník

Západonemecký časopis Stern v roku 1983 publikoval prvú časť z denníkov Adolfa Hitlera, časopis údajne zaplatil 4 milióny dolárov za 60 jeho POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE

Prečítajte si tiež:
Ľudstvo zahubilo až 60 % živočíchov. Hoax alebo pravda?

zväzkov. Najatí bolia aj rukopisní odborníci z Nemecka, USA a z Francúzska, ktorí potvrdili ich pravosť. Napriek tomu, že sa našlo veľa ľudí, ktorí uverili, že ide o originálne zápisky Hitlera, nakoniec sa ukázalo, že išlo len o veľký podvod redaktorov časopisu, ktorí chceli zvýšiť predaj novín.

Hororový dom

V roku 1974 Ronald DeFeo Jr. zastrelil šesť členov svojej rodiny v dedine Amityville v New Yorku. O rok neskôr sa do tohto domu nasťahovala rodina Lutzovcov. Táto rodina však po pár dňoch bývania v tomto dome tvrdila, že ich napadol démonický duch a oni z domu museli jednoducho ujsť. Odvtedy bol tento dom pre veľa ľudí strašidelným a vyhýbali sa mu, ako sa len dalo. O pár rokov neskôr však vyšlo najavo, že rodina si ducha vymyslela, a že spolupracovala na písaní príbehu vraždiaceho muža, aby z toho profitovala.

Zdroj: listverse.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií