fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Aj papierové tašky sú škodlivé, ak ich použijeme len raz

Papierové tašky sa musia použiť najmenej trikrát. Len tak majú nižší potenciál globálneho otepľovania ako jednorazové plastové vrecká.

Používanie plastov sa stalo takou samozrejmosťou, že začíname prehliadať, koľko z nich používame v našom každodennom živote. Je dôležité uvedomiť si, že plasty nezmiznú v momente, kedy opustia naše domy. Celosvetovo sa v roku 2015 vyrobilo viac ako 320 miliónov ton plastov. Z nich vyše 40 % bolo na jedno použitie.

V roku 2016 až 2017 použil priemerný človek v Anglicku viac než 140 jednorazových plastových tašiek ročne. Kvôli dani za plastové tašky a zvýšenému povedomiu o ich škodlivých účinkoch na životné prostredie sa ich používanie podarilo eliminovať o 86 %. Podľa Európskej komisie 72 % Európanov uviedlo, že obmedzilo používanie plastových tašiek po tom, ako boli v roku 2015 prijaté súvisiace opatrenia.

papierové
Zdroj: pexels.com

Papierové verzus plastové tašky

Papierová taška na svoju výrobu potrebuje štyrikrát viac energie, ako je to v prípade výroby plastového vrecka. Papier tiež váži viac ako plast, čím sa zvyšujú emisie z dopravy. Agentúra pre životné prostredie konštatuje, že papierové tašky sa musia použiť najmenej trikrát, aby mali nižší potenciál globálneho otepľovania ako štandardné jednorazové plastové vrecká.

Na druhej strane, papier sa recykluje viac než plast, takže skládky sú menším problémom. Bavlnené tašky je potrebné použiť 131-krát, ale vydržia dlho a výrazne znižujú znečistenie plastmi. Bez ohľadu na typ tašiek, ktorý používame, kľúčom k minimalizácii dopadov na životné prostredie je, aby sme ich nepoužili len raz.

Zdroj: bbc.com

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií