fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ako spoznať psychopata? Týchto 5 viet používa najčastejšie

Videli ste filmy o sériových vrahoch a niekedy máte dokonca pocit, že ľudia s ktorými ste sa stretli, sú určite psychopati? Viete ale naozaj, čo sa za týmto pojmom skrýva? Ako rozpoznať príznaky tejto poruchy osobnosti? Pretože psychopat vôbec nemusí byť ten, o ktorom si to myslíte. Práve naopak… Odhaľte ich skôr, než vám zničia život.

Máte tip? napíšte nám mailom

Psychopatia nie je duševné ochorenie. Podľa odborníkov je to porucha osobnosti, odchýlka od normy. Pre psychopata nie je táto porucha osobnosti až taký problém. Trpia však hlavne jeho blízki.

Psychopatia je syndróm, ktorý sa prejavuje bezcitnosťou voči iným ľudom, neschopnosťou pociťovať výčitky z ubližovania iným, či sympatizovať s nimi. Psychopati klamú, sú egocentrickí a prejavené pocity sú skvele odohraným predstavením. 

 Aby opravil mierne skreslený obraz reality, psychopat nie je nebezpečný krvilačný vrah.

Psychopatia postihuje 2 až 3% populácie, najmä mužov vo veku od 20 do 30 rokov. Samozrejme, pyschopatia postihuje aj ženy, ale v oveľa menšej miere. Je teda pravdepodobné, že si sa so psychopatom vo svojom živote už stretol. Jackson MacKenzie sa v jednej zo svojich kníh venuje psychopatom, ktorí žijú medzi nami. Dokonca v nej rozobral aj najčastejšie používané vety psychopatov.

Ako spoznať psychopata

“Nad všetkým až príliš premýšľaš.”

Cieľom psychopata je ovládnuť vás, viesť vaše myšlenky smerom, akým chce on sám. Jackson MacKenzie vo svojej knihé uvádza, že psychopatom ide o to, aby ste prestali dôverovať svojej intuícii. Pretože vďaka nej by ste totiž mohli po čase odhaliť jeho poruchu osobnosti. Ak začnete nad vecami, ktoré požadujú a robia príliš premýšľať, ohrozíte ich.

Prečítajte si tiež:
Ani koronavírus ich nezastaví! Láska tohto staršieho páru nepozná hranice

“Nenávidím drámy a tragédie.”

Vždy, keď spomeniete situáciu, pri ktorej vám psychopat ublížil – či už psychicky alebo fyzicky, zahriakne vás a odmietne sa s vami o tom rozprávať. Je tiež možné, že vás vysmeje a obviní z klamstva a prehnaného dramatizovania. Avšak, pravda je taká, že psychopat presne toto miluje. Drámy a tragédie.

“Vôbec mi nerozumieš.”

Vždy, keď si uvedomíte, čo sa deje, psychopat vás chcie zmiasť. Začína chápať, že rozumiete, čo sa deje a kým je. Urobí teda všetko preto, aby z vás urobil blázna, ktorý nerozumie ničomu, klame a prekrúca okolnosti. A pritom je to úplne naopak.

“Si príliš citlivý/á.”

Je pre nich normálne niekoho fyzicky, psychicky či verbálne týrať. Vždy, keď to chcete so psychopatom rozobrať, “dohovoriť mu” a snažiť sa nájsť riešenie, obviní vás, že ste príliš “precitlivený”. Počuli ste od svojho šéfá takúto vetu? Áno, aj tá patrí k tým, ktoré odhalia, ako spoznať psychopata.

“Si šialený/á / žiarlivý/á / zatrpknutý/á / šialene zamilovaný/á do mňa.”

“Blázon každého za blázna drží” alebo “Pre blázna je každý blázon”. Psychopat vníma každého človeka ako zlého a šialeného. Samozrejme okrem neho. Častokrát svojim obetiam zakazujú stretávať sa s rodinou, priateľmi, obmedzujú ich v kontakte so svetom. Ich cieľ je získať si svoju obeť len pre seba a presvedčiť ju, že sú pre ňu tým jediným najdôležitejším bodom v jej živote.

Prečítajte si tiež:
Z tohto Harryho Pottera pôjdu do kolien nielen fanúšičky knižnej postavy!
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií