fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Armáda a vojenská polícia budú súčasťou mnohonárodnej bojovej skupiny NATO

Vytvorenie mnohonárodných bojových skupín súvisí s vypuknutím vojny na Ukrajine.

Máte tip? napíšte nám mailom

24.8.2022 (Webnoviny.sk) – Ministri na dnešnom rokovaní vlády schválili návrh ministerstva obrany SR (MO SR), ktorý navrhuje vybrať do 40 príslušníkov Ozbrojených síl SR (OS SR) a Vojenskej polície, ktorí budú plniť úlohy v rámci mnohonárodnej bojovej skupiny Severoatlantickej aliancie (NATO) na Slovensku pod velením príslušného veliteľa NATO, a to od 1. októbra 2022 do ukončenia pôsobenia tejto bojovej skupiny.

Pozdĺž východného krídla Aliancie

Návrh súvisí s vytvorením mnohonárodných bojových skupín posilnenej predsunutej prítomnosti pozdĺž celého východného krídla Aliancie.

V reakcii na vojnu na Ukrajine sa členské krajiny NATO zhodli na zriadení ďalších mnohonárodných bojových skupín posilnenej predsunutej prítomnosti pozdĺž celého východného krídla Aliancie.

Vytvorenie mnohonárodnej bojovej skupiny výrazne prispieva k zvýšeniu obranyschopnosti a k posilneniu bezpečnosti nielen územia Slovenskej republiky, ale aj celého východného krídla NATO. Spôsobilosti prítomných zahraničných ozbrojených síl navyše dopĺňajú schopnosti a kapacity Ozbrojených síl Slovenskej republiky a Vojenskej polície a prispievajú k zvýšeniu úrovne odstrašenia od prípadného ozbrojeného útoku,“ uviedlo ministerstvo obrany.

Obrana proti akejkoľvek hrozbe

Účelom vytvorenia mnohonárodných bojových skupín na východnom krídle Aliancie je podľa MO SR demonštrácia súdržnosti a deklarovanie pripravenosti brániť sa spoločne proti akejkoľvek hrozbe.

Prečítajte si tiež:
Kollár je hrdý na postoj Slovenska k situácii na Ukrajine, pomoc bude pokračovať v maximálnej miere

Toto rozhodnutie členských krajín NATO bolo potvrdené na summite v Madride v júni 2022, kde schválili aj novú Strategickú koncepciu NATO, ktorá prvýkrát definuje Rusko ako najvýznamnejšiu a priamu hrozbu.

V tejto súvislosti Národná rada Slovenskej republiky uznesením z 15. marca 2022 a uznesením zo 4. mája 2022 vyslovila súhlas s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl členských krajín NATO na území Slovenskej republiky.

Viac k témam: NATO, Policajti, Vojaci
Zdroj: Webnoviny.sk – Armáda a vojenská polícia budú súčasťou mnohonárodnej bojovej skupiny NATO © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií