Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Počas jediného dňa sme stratili štyroch vojakov: Od tragédie v Iraku už ubehlo 15 rokov

Išlo vôbec o prvé obete z radov slovenských vojakov

Famagusta/As Suwayrah/Bratislava 7. júna (TASR) – Čiernymi písmenami sa zapísal do histórie Ozbrojených síl SR 8. jún 2004. Armáda SR stratila v medzinárodných misiách počas jediného dňa štyroch vojakov.

V Iraku zahynuli pri plnení služobných povinností rotný Peter Dinga, čatár Vladimír Simonides a čatár Miroslav Frkáň. Na mierovej misii UNFICYP na Cypre utrpel smrteľné zranenia rotný Miroslav Hruška.

Dnes je to 15 rokov, čo armáda SR stratila štyroch členov ozbrojených síl.r

Útočníkov nemohli odhaliť

V Iraku išlo vôbec o prvé obete z radov slovenských vojakov. Hlavnou úlohou slovenskej ženijnej jednotky bolo v rámci nebojovej misie NATO odmínovanie a ničenie munície.

Rotný Peter Dinga a čatári Vladimír Simonides a Miroslav Frkáň zahynuli pri mínometnom útoku zo vzdialenosti 3300 až 3500 metrov na skupinu vojakov, ktorá likvidovala muníciu asi 150 kilometrov od tábora al-Hilla pri meste As Suwayrah. Jeden z mínometných granátov trafil do munície pripravenej na likvidáciu, kde práve pracovali slovenskí vojaci. Priestor palebného útoku bol skrytý za terénnymi nerovnosťami, preto nemohli vojaci útočníkov odhaliť.

https://www.facebook.com/mosr.sk/photos/a.396513687049048/2564470923586636/?type=3&theater

Slovenský vojak mierovej jednotky OSN, ktorý zahynul na Cypre, pôsobil v misii len tri mesiace. Rotný Miroslav Hruška utrpel smrteľné zranenia po absolvovaní vrtuľníkového hliadkovacieho letu. Po pristátí na letisku na veliteľstve v meste Famagusta a vystúpení z vrtuľníka sa z neznámych príčin priblížil k točiacej sa zadnej vyrovnávacej vrtuli, ktorá ho zasiahla. Ťažkým zraneniam podľahol v miestnej nemocnici trištvrte hodiny po nešťastí.

V súčasnosti pôsobí na Cypre 242 príslušníkov Ozbrojených síl SR. Celkovo sa v rámci mierovej misie UNFICYP vystriedalo od roku 2001 až doteraz viac ako 3300 vojakov. Slovenská republika prebrala od 1. septembra 2018 zodpovednosť za sektor 4 v rámci misie UNFICYP na Cypre, čiže naši vojaci prevzali všetky pozície od partnerských krajín Maďarska, Srbska a Ukrajiny. „Slovensko dlhodobo podporuje mierový proces na Cypre. Naši profesionálni vojaci prispievajú k stabilite a bezpečnosti v krajine už od roku 2001,“ vyhlásil minister obrany SR Peter Gajdoš.

Armáda SR má aktuálne nasadených 477 vojakov

Slovenská republika vysiela už od svojho vzniku v roku 1993 vojakov, aby podporovali mier vo svete pod záštitou medzinárodných organizácií, ako je Organizácia Spojených národov (OSN), Severoatlantická aliancia (NATO), Európska únia (EÚ) či Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

V súčasnosti sa príslušníci Ozbrojených síl SR zúčastňujú na dvoch operáciách pod velením NATO (operácia Resolute Support v Afganistane a v rámci veliteľstva NATO v Bosne a Hercegovine), ďalej na dvoch operáciách a misiách pod velením EÚ (operácia EUFOR ALTHEA v Bosne a Hercegovine a misia EUMM v Gruzínsku), ako aj na dvoch misiách OSN (UNFICYP na Cypre a v pozorovateľskej misii UNTSO v Izraeli a Sýrii).

Aktuálne je v zahraničných misiách a operáciách medzinárodného krízového manažmentu nasadených celkovo 477 príslušníkov Ozbrojených síl SR, pričom dodnes plnilo úlohy v zahraničí už takmer 19.000 slovenských profesionálnych vojakov v 21 krajinách na troch kontinentoch sveta. Doteraz zomrelo v rámci zahraničných misií 58 slovenských vojakov.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií