Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Astronómovia objavili tajomné rádiové signály, ktoré prichádzajú z hlbokého vesmíru

Vesmír je fascinujúca vec, ktorej ľudstvo asi nikdy nepríde presne na kĺb. Avšak kanadskí vedci prišli s novými poznatkami, ktoré sa týkajú tajomných rádiových signálov, prichádzajúcich z ďalekého vesmíru. 

Objavil ich teleskop v Kanade. 

Presná povaha či pôvod výbuchov rádiových vĺn nie je známy. Medzi trinástimi rýchlymi výbuchmi týchto vĺn, ktoré sú známe ako FRB, bol veľmi nezvyčajný opakujúci sa signál, ktorý prichádzal z rovnakého zdroja, vzdialeného asi 1,5 miliardy svetelných rokov.

Rovnaká udalosť už bola raz nahlásená, no iným teleskopom. Ingrid Stairs, astrofyzička z University of British Columbia, tvrdí, že keďže takáto udalosť bola zaznamená už po druhý raz, môže znamenať len jedno: že niekde ďaleko, v hlbokom vesmíre, toho môže byť oveľa viac.

Teleskop s názvom CHIME, ktorý sa nachádza v údolí Okanagan v Britskej Kolumbii, pozostáva zo štyroch antén s dĺžkou 100 metrov, ktoré majú za úlohu naskenovať celú severnú oblohu, a to len v priebehu jedného dňa.

Teleskop uviedli do života len minulý rok, zatiaľ detekoval takmer 13 rádiových vĺn.

Teleskop CHIME. Zdroj: bbc.com

Výskum, s ktorým prišli astrofyzici, bol ako prvý publikovaný v časopise Nature.

„Objavili sme druhý opakovač a jeho vlastnosti sú podobné tomu prvému, ktorý zaznamenal prednedávnom iný teleskop,“ prezradil Shriharsh Tendulkar z McGill University v Kanade.

„Toto nám prezradilo veľa o vlastnostiach opakovačov ako o populácii.“ 

FRB (zaznamenané rádiové vlny – pozn. red.) sú krátke, jasné záblesky, ktoré sa zdajú byť takmer z polovice vesmíru. 

Vedci doteraz zistili približne 60 rýchlych rádiových výbuchov a dva opakované signály. Veria, že na oblohe môže byť každý deň aj tisíc FRB.

Existuje celý rad teórií

Teórie zahŕňajú neutrónovú hviezdu s veľmi silným magnetickým poľom, ktoré sa otáčajú vo veľkej rýchlosti. či dve neutrónové hviezdy, ktoré sa spájajú. Stretnúť sa avšak môžeme aj s názorom, že ide o neurčitú formu mimozemskej, kozmickej lode.

Zdroj: bbc.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií