fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Boje v pohraničí medzi Arménskom a Azerbajdžanom si vyžiadali takmer 100 mŕtvych vojakov, útočili aj drony

Rusko, ktoré bolo sprostredkovateľom najnovšej mierovej dohody medzi krajinami, vyzvalo obe strany, aby sa vyvarovali ďalšej eskalácie.

Máte tip? napíšte nám mailom

14.9.2022 (Webnoviny.sk) – Boje v pohraničí medzi Arménskom a Azerbajdžanom si v utorok vyžiadali takmer 100 mŕtvych vojakov. Arménsko informovalo, že prišlo o najmenej 49 vojakov a Azerbajdžan hlási 50 mŕtvych.

Poškodenie civilnej infraštruktúry

Boje vypukli po polnoci, keď podľa arménskeho ministerstva obrany Azerbajdžan spustil delostreleckú paľbu a útoky dronmi na viacerých častiach arménskeho územia. Intenzita ostreľovania sa počas dňa znížila, no azerbajdžanské jednotky sa údajne pokúšajú postúpiť na arménske územie.

Ostreľovanie podľa Arménska poškodilo civilnú infraštruktúru a spôsobilo zranenia nešpecifikovanému počtu ľudí.

Azerbajdžanské ministerstvo zahraničia tvrdí, že reagovalo na „rozsiahlu provokáciu“ zo strany Arménska, ktorého jednotky údajne kládli míny a strieľali na azerbajdžanské vojenské pozície.

Konflikt o región

Medzi Azerbajdžanom a Arménskom už desaťročia panuje konflikt o región Náhorný Karabach. Ten leží na území Azerbajdžanu, ale od skončenia vojny v roku 1994 bol pod kontrolou etnických arménskych síl podporovaných Arménskom.

Boje o región z jesene 2020 si vyžiadali viac ako 6600 mŕtvych. Azerbajdžan vtedy prevzal kontrolu nad veľkými časťami Náhorného Karabachu a okolitých oblastí, ktoré desaťročia ovládali separatisti.

Prečítajte si tiež:
Fínsko od septembra výrazne zníži počet víz pre Rusov, letisko v Helsinkách im slúžilo ako brána do Európy

Rusko, ktoré bolo sprostredkovateľom najnovšej mierovej dohody medzi krajinami, vyzvalo obe strany, aby sa vyvarovali ďalšej eskalácie. Na pokoj vyzvala aj medzinárodná komunita.

Viac k témam: boje
Zdroj: Webnoviny.sk – Boje v pohraničí medzi Arménskom a Azerbajdžanom si vyžiadali takmer 100 mŕtvych vojakov, útočili aj drony © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií