fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Najromantickejšie miesto na Slovensku? Bojnický zámok ukrýva silný príbeh nenaplnenej lásky, pripomenie to festival Romantický sen

Máte tip? napíšte nám mailom

Bojnice 10. mája (TASR) – Do romantického príbehu láskou inšpirovanej prestavby Bojnického zámku vstupujú návštevníci Slovenského národného múzea (SNM) – Múzea Bojnice prostredníctvom podujatia Festival zámockých príbehov.

Osud grófa Jána Františka Pálffyho, jeho vízie i nešťastnú lásku môžu spoznať na zámku do 12. mája a potom od 16. do 19. mája.

Inšpiroval sa láskou

„Romantický sen je prvý ročník Festivalu zámockých príbehov. Tento festival nadväzuje na 25 rokov Medzinárodného festivalu duchov a strašidiel, a predsa len je v niečom iný. Pokiaľ sme sa doteraz v minulosti báli, strašili sme a robili ľuďom zimomriavky skôr strašidelného charakteru, teraz sa im snažíme predstaviť Bojnický zámok ako najromantickejšie miesto na Slovensku, načrtla Petra Gordíková zo SNM – Múzea Bojnice.

Prvý ročník podujatia sa podľa nej snaží predstaviť Bojnický zámok ako romantické miesto, takže je o prestavbe pôvodného hradu na nádherný romantický zámok. „Gróf Pálffy sa inšpiroval láskou, takže tento romantický príbeh je prepojený aj v príbehu Romantický sen. Je to teda nielen o architektúre, ale aj o príbehu lásky. O tom, ako gróf Pálffy našiel svoju vyvolenú ženu, aj o tom, ako sa ich láska nenaplnila,” priblížila. 

Tragická, ale aj romantická postava

Gróf Pálffy sa pri prestavbe zámku inšpiroval predovšetkým francúzskymi hradmi a zámkami, a to preto, lebo hrad prestavoval pre mladú francúzsku kontesu. Chcel jej vo vtedajšom Uhorsku vytvoriť nádherné miesto, ktoré by jej pripomínalo domov.

Prečítajte si tiež:
Ku klavíru na ulici si sadol bezdomovec. Keď začal hrať, ľuďom navôkol spadla sánka

„Láska grófa Pálffyho k francúzskej kontese je istým spôsobom prítomná na zámku dodnes. Gróf vo chvíli, keď už vedel, že kontesa do Bojníc nepríde, si nechal ako pamiatku priniesť z Francúzska brečtan. Ten je vysadený vo francúzskom parku. Pálffy sa nakoniec nikdy neoženil a na znak svojho žiaľu nechal na jednej z veží zámku osadiť tŕňovú korunu, ktorá má pripomínať jeho utrpenie,” dodala Gordíková.

„V Pálffyho živote sú dve roviny. Jedna hovorí o ňom ako o tragickej postave, keďže vyrastal v rozvrátenej rodine a potom zanevrel na ľudí. Druhá, romantická, hovorí o tom, že chcel zo zrúcaniny postaviť niečo veľkolepé. To sa mu aj podarilo,” dodal režisér podujatia Michal Récky.

Zdroj titulnej foto: Instagram/praveslovenske

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií