fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bolsonaro oficiálne odštartoval kampaň za znovuzvolenie, v prieskumoch však zaostáva

Najnovšie prieskumy naznačujú, že krajne pravicový líder zaostáva až o 19 percentuálnych bodov za svojím hlavným ľavicovým rivalom, bývalým prezidentom Luizom Ináciom Lulom da Silvom.

Máte tip? napíšte nám mailom

25.7.2022 (Webnoviny.sk) – Brazílsky prezident Jair Bolsonaro v Riu de Janeiro oficiálne odštartoval kampaň za svoje znovuzvolenie. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Bolsonarovu kandidatúru oficiálne podporila jeho pravicová Liberálna strana.

Zaostáva za bývalým prezidentom

Najnovšie prieskumy pritom naznačujú, že krajne pravicový líder zaostáva až o 19 percentuálnych bodov za svojím hlavným ľavicovým rivalom, bývalým prezidentom Luizom Ináciom Lulom da Silvom.

Lulu, ktorý bol prezidentom Brazílie od 1. januára 2003 do 1. januára 2011, vo štvrtok oficiálne nominovala ľavicová Robotnícka strana.

Zatiaľ čo Lula je podľa BBC známy svojimi opatreniami na pozdvihnutie ľudí z chudoby, Bolsonaro vo svojej nominačnej reči prisľúbil, že zachová program sociálnej starostlivosti, prostredníctvom ktorého dostávajú chudobnejší Brazílčania finančnú pomoc.

Hlasovanie má vraj chyby

Bolsonaro počas predvolebného zhromaždenia na štadióne Maracanazinho opäť zopakoval svoje tvrdenia, že brazílsky volebný systém má chyby. Prezident už viackrát zopakoval, bez poskytnutia dôkazov, že súčasný elektronický volebný systém umožňuje podvody.

Brazílska volebná komisia pritom tieto tvrdenia odmietla ako dezinformácie a Najvyšší súd spustil vyšetrovanie Bolsonara pre šírenie nepodložených tvrdení.

Prečítajte si tiež:
Polícia zadržala ženu po tom, ako inej pacientke v nemocnici vypla pľúcny ventilátor. Vyrušoval ju vraj zvuk

Jeho obavy zdieľa aj armáda

Vo svojom príhovore Bolsonaro, ktorý bol armádnym kapitánom, svojim podporovateľom naznačil, že jeho obavy zdieľa aj armáda.

Armáda je na našej strane. Je to armáda, ktorá neakceptuje korupciu a neakceptuje podvody,“ skonštatoval.

Počas podujatia tiež oznámil, že jeho kandidátom na viceprezidenta bude bývalý minister obrany, generál Walter Braga Netto.

Prvé kolo volieb je naplánované na 2. októbra a v prípade, že žiadny z kandidátov nezíska 50 % hlasov, druhé kolo sa uskutoční 30. októbra.

Fotogaléria: Jair Bolsonaro

Viac k témam: Brazílsky prezident, Kampaň, Kandidatúra
Zdroj: Webnoviny.sk – Bolsonaro oficiálne odštartoval kampaň za znovuzvolenie, v prieskumoch však zaostáva © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií