fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Britský kráľ pôjde v šľapajach svojej matky, pred zákonodarcami sa zaviazal k „nesebeckej službe“ (video)

Britský kráľ sa tak vyjadril počas príhovoru obom komorám parlamentu v Londýne pred odletom do Edinburghu, kde je rakva so zosnulou Alžbetou II.

Máte tip? napíšte nám mailom

12.9.2022 (Webnoviny.sk) – Britský kráľ Karol III. sa v pondelok zaviazal, že bude nasledovať príklad svojej matky v „nesebeckej službe“. Vyjadril sa tak počas príhovoru obom komorám parlamentu v Londýne pred odletom do Edinburghu, kde je rakva so zosnulou kráľovnou.

Princípy monarchie

Stovky zákonodarcov sa zhromaždili v tisícročnej Westminsterskej sieni v sídle parlamentu, aby kráľovi vyjadrili sústrasť. Karola s manželkou Camillou pri vstupe do siene privítali fanfáry.

Karol III. povedal členom Dolnej snemovne a Snemovne lordov, že bude nasledovať svoju zosnulú matku, kráľovnú Alžbetu II., v udržiavaní „vzácnych princípov konštitučnej vlády“, ktoré podopierajú politický systém Spojeného kráľovstva.

Pohreb kráľovny Alžbety II.

V Edinburghu čaká kráľa pochod v sprievode za matkinou rakvou, ktorú pomaly prevezú z Holyroodhouse do katedrály svätého Egídia, kde na ňu položia škótsku korunu.

Tam bude rakva vystavená 24 hodín, aby mala verejnosť možnosť vzdať úctu zosnulej. V utorok ju letecky prevezú do Londýna, kde bude od stredajšieho popoludnia do rána pred pondelkovým pohrebom vystavená vo Westminsterskom paláci.

Minúta ticha za panovníčku

Vláda medzičasom oznámila, že v nedeľu o ôsmej večer miestneho času, deň pred pohrebom Alžbety II., sa uskutoční minúta ticha za zosnulú panovníčku.

Prečítajte si tiež:
Severná Kórea po odchode Harrisovej odpálila ďalšie dve balistické strely

Po návšteve Škótska vyrazí Karol na cestu po ďalších krajinách, ktoré tvoria Spojené kráľovstvo – v utorok navštívi hlavné mesto Severného Írska, Belfast, a v piatok bude vo Walese.

Viac k témam: Minúta ticha, štátny pohreb, Úmrtie britskej kráľovnej Alžbety II.
Zdroj: Webnoviny.sk – Britský kráľ pôjde v šľapajach svojej matky, pred zákonodarcami sa zaviazal k „nesebeckej službe“ (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií