fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bude nový elektromobil Tesla okrikovať chodcov na ulici?

Máte tip? napíšte nám mailom

Spoločnosť Tesla oznámila, že čoskoro naučí svoje elektromobily komunikovať s ostatnými účastníkmi cestnej premávky a chodcami.

Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ korporácie, Elon Musk, na svojom osobnom twitterovom účte zverejnil krátke video hovoriaceho Modelu 3 a poznamenal:

„Toto je realita.“

„OK, nestoj tam a naskoč,“ hovorí elektrický sedan s britským prízvukom, keď prechádza zákrutou.

Potom vysloví ďalšiu vetu, ktorú video už nezachytí. Musk si na istý čas zmenil svoje meno na Twitteri na „Buff Mage,“ v očividnom odkaze na hru World of Warcraft. Pritom odpovedal na pôvodný status pomocou emodži, aby poukázal, že autá Tesla budú mať tiež „vetry.“ Nie je to prvýkrát, čo šéf Tesly odmení vlastníkov pomocou funkcie nadúvania. Predtým chcel tieto zvuky použiť namiesto klaksónu.

Ako sa často stáva, video kladie viac otázok ako odpovedí. Nevieme, kedy spoločnosť Tesla naučí svoje autá rozprávať a o čom, ako sa funkcia bude volať, či bude bezplatná alebo v balíku Premium Connectivity. Aj keď to znie zvláštne, existuje niekoľko situácií,  v ktorých sa tento jedinečný koncept komunikácie medzi vozidlom a ostatnými účastníkmi dopravy hodí.

Prečítajte si tiež:
Zbožňujete umenie? V tom prípade budú tieto úžasné fotografie vašou šálkou kávy

Nie je príliš pritiahnuté za vlasy predstaviť si, že vodiči Uber alebo Lyft by mohli pomocou funkcie nájsť svoje hovoriace vozidlo na parkoviskách a preplnených oblastiach. Zaiste by to bolo rýchlejšie, ako sa túlať okolo podobne sfarbených a vyzerajúcich áut.

Tesla, ktorá upozorňuje na zmenu smeru

Pokiaľ ide o budúcnosť, spoločnosť Tesla sa zaviazala dodať čo najskôr autonómne autá a dať Modelu 3 schopnosť rozprávania, ktorá by mohla vyriešiť mnoho komunikačných problémov. Iní výrobcovia automobilov experimentovali s rôznymi vzormi osvetlenia, ktoré by informovali chodcov a motocyklistov o svojich zámeroch. Reč je priamočiarejšia a autonómne auto by mohlo povedať: „Predbehnite ma, lebo zastavujem,“ alebo „tu odbáčam vľavo.“

Či to bude o rok alebo o desať, úplná autonómia otvára dvere pre tzv. ride-hailing služby. Tie by mohli fungovať 24 hodín denne, 7 dní v týždni a Tesla ich plánuje speňažiť. Medzi tieto služby patrí celá škála služieb, napr. taxíky, dopravné spoločnosti a pod. V princípe zákazník zaplatí vodičovi za odvoz na požadované miesto. Auto si privolá cez telefón, aplikáciu, prípadne zastaví taxík na ulici. Vodič vozidla je väčšinou zmluvne zaviazaný určitej spoločnosti, ktorá celú prepravu sprostredkúva. Často skloňovaným príkladom takej spoločnosti je práve služba Uber.

Prečítajte si tiež:
Robotníci sa v bojnickej ZOO správali skutočne príšerne. Zvieratá strašili a kráľovi zvierat pchali do nosa meter!

Koncom roka 2019 Tesla oznámila plány pre nasadenie rozsiahlej flotily samostatných robotických taxíkov. Časový harmonogram jej zavádzania však zostáva nejasný a dá sa predpokladať, že každé auto v nej bude schopné rozprávať. Tesla v najbližších mesiacoch zverejní ďalšie informácie o hovoriacich autách, ktoré pripomínajú seriál Knight Rider. Neexistujú indície, že by funkcia vyžadovala hardvérové zmeny, takže vlastníci by ju mohli získať prostredníctvom bezdrôtovej aktualizácie.

Prečítajte si tiež:

https://klocher.sk/maznanie-sa-s-prasiatkami/

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií