fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Budeme poslednými, ktorí v Demänovskej ľadovej jaskyni videli ľad! Je ho najmenej za 70 rokov

Žiaľ, mnoho ľudí ešte stále považuje globálne otepľovanie za niečo, čo sa ich netýka. Niektorí zachádzajú ešte ďalej a tvrdia, že ide iba o výmysel. Opak je však pravdou, čo dokazuje aj aktuálny stav jednej z najstarších známych jaskýň v Európe, ktorá sa nachádza na Slovensku.

Máte tip? napíšte nám mailom

Demänovská ľadová jaskyňa, ktorá sa nachádza v Nízkych Tatrách, je známa tým, že si po celý rok udržiava svoju ľadovú výplň v podobe prízemného ľadu, kvapľov a ľadovcových stĺpov. Deje sa tak vďaka vertikálnemu tvaru vstupných častí, ktoré bránia vniknutiu teplého vzduchu v lete.

Úbytky ľadu za posledných viac ako 10 rokov počas leta sú ďaleko vyššie ako prírastky v zime

Predchádzajúce slabé zimy však spôsobili, že došlo k značnému úbytku ľadu v tejto jaskyni, ktorú ročne navštívi množstvo turistov. Správca jaskyne, Michal Lopčiansky, uviedol, že úbytky ľadu za posledných viac ako 10 rokov počas leta sú ďaleko vyššie ako prírastky v zime.

Ľad sa momentálne vyskytuje len v centrálnej časti, v tzv. srdci jaskyne, aj to len podlahový. „Vertikálne formy ľadovej výplne sa tu momentálne nenachádzajú,“ priblížil Lopčiansky.

Podľa jeho slov stále dúfajú, že prídu aj priaznivejšie časy. Ak sa situácia v ďalších rokoch nebude zlepšovať, reálne hrozí, že budeme poslednými ľuďmi, ktorí v Demänovskej ľadovej jaskyni videli ľad.

Jaskyňa sa nachádza asi 10 km južne od Liptovského Mikuláša v Nízkych Tatrách, na pravej strane Demänovskej doliny, niekoľko kilometrov pod známym lyžiarskym strediskom Jasná. V minulosti v nej našli rôzne kostrové pozostatky zvierat, mimo iných aj jaskynného medveďa, ktoré kedysi ľudia považovali za dračie kosti, preto dostala prívlastok Dračia jaskyňa.

Prečítajte si tiež:
Odsúvam ťa - oficiálny diss na raperku Aless! A všimla si ho aj ona!
Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií