fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bývalý strážnik na britskom veľvyslanectve v Berlíne donášal Rusom, vo väzení môže stráviť 14 rokov

Päťdesiatosemročný David Ballantyne Smith sa priznal k ôsmim previneniam voči zákonu o štátnom tajomstve.

Máte tip? napíšte nám mailom

11.11.2022 (Webnoviny.sk) – Bývalý strážnik na britskom veľvyslanectve v Berlíne sa priznal k špionáži pre Rusko a hrozí mu až 14 rokov väzenia. Päťdesiatosemročný David Ballantyne Smith sa priznal k dovedna ôsmim previneniam voči zákonu o štátnom tajomstve.

Podľa prokurátorov Brit poskytol ruskému vojenskému atašé v Berlíne, generálmajorovi Sergejovi Čuchurovovi, informácie o aktivitách, identite, adresách a telefónnych číslach britských štátnych zamestnancov.

Smith taktiež zhromaždil spravodajské informácie, niektoré z nich klasifikované ako tajné, o fungovaní a plánoch veľvyslanectva, ktoré by podľa prokurátorov boli užitočné pre „nepriateľa, konkrétne pre ruský štát“.

Smitha zatkla nemecká polícia v jeho dome v Postupime juhozápadne od Berlína v auguste 2021 a v apríli ho vydala do Spojeného kráľovstva.

Zdroj: Webnoviny.sk – Bývalý strážnik na britskom veľvyslanectve v Berlíne donášal Rusom, vo väzení môže stráviť 14 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií