fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Chodci vs. električky 0:1 – Česi chcú zabrániť nehodám drsnou kampaňou

Máte tip? napíšte nám mailom

Nehodám s električkou sa dá predísť. BESIP na to upozorňuje výraznou kampaňou.

Hlavný koordinačný subjekt bezpečnosti cestnej premávky v ČR, BESIP, nedávno prišiel s hrozivou štatistikou. Počet úmrtí v dôsledku zrážky s električokou rok čo rok stúpa. V minulom roku bol počet zrážok chodca s električkou 104, z čoho 8 ľudí následkom toho prišlo o život. BESIP sa snaží tieto čísla znížiť aj pomocou rôznych kampaní. Tentoraz však prichádza s naozaj kontroverznou formou kampane.

Zdroj: Facebook

„Nepozornosť vodičov i chodcov je čoraz viac rizikovým faktorom, na ktorý sa BESIP vo svojich kampaniach zameriava. Zatiaľ čo u stretu chodca s automobilom je vo väčšine prípadov vinníkom vodič, v prípade električiek je to opačne a fatálne chyby robia, bohužiaľ, sami chodci. Neuvedomujú si napríklad, že električka má na priechode prednosť. Brzdná dráha nezaťaženej električky z 50 km/h je 42 m, pri zaťažení je to ešte viac. Osobné vozidlo z rovnakej rýchlosti zbrzdí na 12,9 metroch,“ hovorí Tomáš Neřold, vedúci oddelenia BESIP Ministerstva dopravy.

Ak sa v najbližších týždňoch chystáte do hlavného mesta nášho západného suseda, určite neprehliadnete električku T3 s výrazným žltočiernym polepom. Pohľad na prednú časť električky upúta lebka a na bokoch sú siluety obetí, ktorých nepozornosť stála život. V zadnej časti je umiestnený slogan, z ktorého zamrazí: Pomoz mi nezabíjet!

Prečítajte si tiež:
Nevinná lož baví internet! Stratený plyšový sloník podľa rodičov cestuje po celom svete
Zdroj: iBESIP.cz

Čo je cieľom?

„V uliciach mesta začne preventívne premávať električka, ktorá bude cestujúcim dennodenne pripomínať, že nepozornosť v cestnej prevádzke ich môže stáť život,“ konštatuje Adam Scheinherr, námestník pražského primátora pre dopravu a predseda dozornej rady DPP.

Hlavnou myšlienkou akcie je teda prevencia. Kampaň určená pre širokú verejnosť si kladie za cieľ odradiť chodcov od zbytočného riskovania. Vedenie DPP v oficiálnej tlačovej správe povedalo, že ak sa prostredníctvom osvetovej kampane podarí zachrániť čo i len jeden ľudský život, má to význam.

Na Slovensku môžu služby električiek využívať obyvatelia a návštevníci Bratislavy a Košíc. Aj naše dopravné podniky sa snažia bojovať voči zníženiu dopravných nehôd súvisiacich práve s električkami. V tomto smere sú však ich českí kolegovia o čosi výraznejší.

Viac o osvetovej kampani sa môžete dočítať na neskakejmipodkola.cz.

Štatistika zrážok za posledné roky v Česku:

ROK POČET ZRÁŽOK ELEKTRIČKY S CHODCOM POČET ÚMRTÍ
2013 82 6
2014 90 4
2015 99 4
2016 75 2
2017 111 3
2018 104 8

*Štatistika zahŕňa iba úmrtia do 24 hodín po nehode.

Prečítajte si tiež:
Zvládni vypiť viac, aby ostatným neostalo nič!

Zdroj: ibesip.cz

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií