Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čo sa naozaj stane s naším telom po smrti?

Ochladnutie tela po smrti

Človek sa začína hneď po smrti rozkladať. Keď vám zastaví srdce nastáva stav algor mortis takzvaný smrtiaci chlad. Teplota tela klesá každú hodinu o 1,5 stupňa Celzia až kým nedosiahne teplotu okolia. V tele sa začne hromadiť oxid uhličitý a krv sa stáva kyslejšou. To ma za následok, že bunkové steny začínajú praskať a enzýmy sa uvoľňujú do tkanív.

Posmrtné fialové škvrny

Po smrti prestane prúdiť krv. Začne úradovať gravitácia a červené krvinky sa dostávajú čo najbližšie k zemi. Čiže ak mŕtvola ležala, tak sa posmrtné fialové škvrny uložia na chrbte. Týmto škvrnám sa hovorí livor mortis. Podľa toho sa dá určiť približný čas smrti

Posmrtná stuhnutosť

Do troch až štyroch hodín nastáva tuhnutie svalov. Tento proces vrcholí po 12 hodinách. Hovoríme mu aj rigor mortis. Ide o tuhnutie, ktoré zapríčiňuje vápnik. Svalové bunky počas života regulujú obsah vápnik, no po smrti sa táto funkcia stráca a bunky sú zaplavené vápnikom, ktorý celé telo premení takmer na kameň.

Posmrtný zápach

Po viac ako 12 hodinách sa začína telo samé požierať. Príčinou rozkladu sú enzýmy, ktoré sa tvoria v pankrease. Tie pôsobia na vnútorné orgány tak, že sa začínajú tráviť samy. Za posmrtný zápach sú zodpovedné zlúčené látky putrescín a kadaverín.

Mŕtvolný vosk

Na koniec ostane len kostra. Avšak v prípade ak telo príde do styku s pôdou alebo studenou vodou, môže sa naň vytvoriť takzvaný mŕtvolný vosk. Ide o mastný materiál, ktorý sa tvorí baktériami z rozkladajúceho sa tkaniva. Je to prírodný konzervačný materiál vnútorných orgánov.

Zdroj: memorialpages.co.ukmosaicscience.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií