fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Švédsko podpísalo formálnu žiadosť o vstup do NATO, podľa Lindeovej spravili to najlepšie rozhodnutie

Dokument odošlú generálnemu tajomníkovi NATO Jensovi Stoltenbergovi.

Máte tip? napíšte nám mailom

17.5.2022 (Webnoviny.sk) – Švédska ministerka zahraničia Ann Linde v utorok podpísala formálnu žiadosť o vstup do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Stalo sa tak deň po tom, čo Švédsko oznámilo, že sa bude usilovať o členstvo vo vojenskej aliancii.

„Mám pocit, že sme urobili rozhodnutie, ktoré je pre Švédsko najlepšie,“ vyjadrila sa ministerka pri podpisovaní dokumentu, ktorý odošlú generálnemu tajomníkovi NATO Jensovi Stoltenbergovi.

Rovnaký krok spraví aj Fínsko

Úsilie o vstup do NATO avizovalo aj susedné Fínsko. Tam by v utorok mali poslanci formálne podporiť rozhodnutie lídrov krajiny o podaní žiadosti.

Severskí susedia sa rozhodli vstúpiť do NATO a ukončiť svoju dlhodobú neutralitu po ruskej invázii na Ukrajinu.

Návšteva fínskeho prezidenta

Do Švédska v utorok pricestoval fínsky prezident Sauli Niinistö, ktorého privítali švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv a kráľovná Silvia. Niinistö by mal vystúpiť pred švédskym parlamentom a predpokladá sa, že sa v prejave sústredí na NATO. V agende má tiež stretnutie s premiérkou Magdalenou Andersson.

Viac k témam: vstup Švédska do NATO
Zdroj: Webnoviny.sk – Švédsko podpísalo formálnu žiadosť o vstup do NATO, podľa Lindeovej spravili to najlepšie rozhodnutie © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Kuleba uvítal rozhodnutie o ropnom embargu, odmietanie berie ako spolupáchateľstvo
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií