fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Do roku 2030 bude vo vodách 53 miliónov ton plastov

Už o 10 rokov budú v našich oceánoch, moriach, ale aj riekach a jazerách plávať milióny ton plastov. Aj keď krajiny plnia svoje enviromentálne záväzky, stále to nestačí.

Máte tip? napíšte nám mailom

Napriek legislatívnym obmedzeniam, dohodám a zmluvám sa do roku 2030 dostane to vôd po celom svete 53 miliónov ton plastov. Tento odhad, ktorý zahŕňa aj spomínané dohody, je dokonca až sedemkrát vyšší, ako ten, ktorí robili ešte v roku 2005.

Musíme konať a podporovať spôsoby, ktoré predlžujú životnosť už vyrobených materiálov. Či už ide o recykláciu, upcykláciu (teda používanie vecí novým spôsobom), slow fashion a používanie viacnásobných obalov, tašiek a podobne. Inak budeme plasty stále vyrábať.

V roku 2015 boli odhady na plastový odpad v oceánoch na čísle 8 miliónov ton a už vtedy toto číslo považovali za neprijateľné. Čo to teda bude s 53 miliónmi ton?

Už teraz sa ročne do oceánov vyhodí až 34 miliónov ton plastov. Ak znížime ich používanie o 25 – 40% a zvýšime recykláciu o 60%, môžeme znížiť tieto ročné emisie. Dôležité je to, aby aj štáty pokračovali v plnení svojich záväzkov.

Ak by sa to podarilo, budeme musieť na to vynaložiť o 660% viac úsilia ako minulý rok, zmeniť pohľad na používanie plastov a aj spôsob ich likvidácie.

Prečítajte si tiež:
Ako správne triediť odpad od roku 2022
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií