Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Emisie skleníkového plynu sú rekordne vysoké, môže za to Čína?

Emisie mimoriadne silného skleníkového plynu sa zvýšili na rekordnú úroveň. Stalo sa tak aj napriek správam, ktoré tvrdili, že emisie sa za posledné roky takmer úplne eliminovali. Za ich vznik s najväčšou pravdepodobnosťou môže Čína a India. Problematický je plynný fluórovaný uhľovodík, ktorý je nežiaducim vedľajším produktom pri výrobe chladiva v klimatizačných zariadeniach.

Podľa správy v časopise „Nature Communications“ sú emisie HFC-23 v súčasnosti „vyššie ako kedykoľvek predtým“. Hlavní výrobcovia pritom tvrdili, že tieto emisie v ich krajinách takmer úplne znížili.

HFC-23 je plynný fluórovaný uhľovodík, nežiaduci vedľajší produkt pri výrobe chladiva používaného v klimatizačných zariadeniach nazývaných HCFC-22. Ide o jeden z najsilnejších skleníkových plynov na planéte, pričom jedna tona emisií zodpovedá uvoľneniu viac ako 12 000 ton oxidu uhličitého. V atmosfére sa naviac zdržiava oveľa dlhšie než iné skleníkové plyny.

Čína a jej neúspech

V roku 2016 svetové veľmoci podpísali doplnok Montrealského protokolu s cieľom zastaviť šírenie fluórovaných uhľovodíkov. Čína a India zatiaľ nie sú viazané týmto doplnkom protokolu, no aj napriek tomu ohlásili ambiciózne plány na zníženie emisií v továrňach. Vzhľadom na to vedci dúfali, že medzi rokmi 2015 až 2017 dôjde k poklesu globálnych emisií o takmer 90 percent.

Pravda však bola iná. „Naša štúdia zistila, že je veľmi pravdepodobné, že Čína pri znižovaní HFC-23 nedosiahla také úspechy, ako uvádza v správe,“ poznamenal Kieran Stanley, vedúci autor výskumu.

zdroj: AFP/Getty Images

Realita je iná

Záhadné preto je, prečo sa údaje v správach líšia od tých skutočných. Samotná štúdia sa síce nepokúsila identifikovať zdroj emisií, no Agentúre environmentálneho vyšetrovania tvrdí, že hlavnými vinníkmi sú Čína a India. Podľa vyhlásenia je Čína zďaleka najväčším výrobcom HCFC-22, preto je pravdepodobné, že do ovzdušia vypúšťa vysoké hladiny HFC-23.

„Je to klimatický zločin epických rozmerov,“ uviedla Clare Perryová, vedúca klimatických kampaní. Dodala, že ide o ďalší veľký úder mierený na stabilitu našej planéty. Všetky možné zdroje emisií HCF-23 je preto potrebné okamžite preskúmať a odstrániť.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií