fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Exposlankyňa Blahová sa odmietla ospravedlniť za výroky z kauzy Čistý deň, súd sa pokúsil o zmierenie oboch strán

Zuzana Tománková Miková žiada od bývalej poslankyne parlamentu ospravedlnenie vo viacerých slovenských médiách a 15-tisíc eur.

Máte tip? napíšte nám mailom

13.4.2022 (Webnoviny.sk) – Ospravedlnenie vo viacerých slovenských médiách a zaplatenie čiastky 15-tisíc eur žiada od bývalej poslankyne Národnej rady SR (NR SR) Natálie Blahovej v žalobe na ochranu osobnosti zakladateľka neziskovej organizácie Čistý deň v Galante Zuzana Tománková Miková. Dôvodom je sedem výrokov, šesť z nich odznelo na pôde parlamentu a jeden bol publikovaný v Blahovej blogu.

Všetky sa týkali kauzy resocializačného zariadenia Čistý deň, ktoré pôsobilo v Galante. Výroky prednesené v NR SR odzneli v roku 2017 pri odvolávaní vtedajšieho ministra práce, sociálnych veci a rodiny Jána Richtera (Smer-SD). Okresný súd v Trnave v stredu v tejto veci otvoril pojednávanie, ešte predtým sa neúspešne pokúsil o zmier oboch strán.

Blahová sa odmietla ospravedlniť

Tománková Miková pripustila riešenie zmierom, ak sa žalovaná ospravedlní za jeden z výrokov. Blahová takúto možnosť odmietla. Zakladateľka Čistého dňa je podľa jej právnej zástupkyne obeťou mediálneho lynču, ktorý spustila žalovaná. Jej angažovanosť v kauze Čistý deň označila za politický marketing.

Blahovej právny zástupca Pavol Poláček označil žalobu za nedôvodnú a šikanóznu. Je to podľa neho jedna z piatich žalôb z prostredia Čistého dňa proti jeho klientke. „Cieľom týchto žalôb je zastrašiť, vyčerpať a potrestať pani Blahovú za to, že otvorila kauzu Čistý deň,“ povedal na súde Poláček.

Prečítajte si tiež:
Kollár prerušil rokovanie parlamentu pre údajné služobné cesty poslancov, Raši to označil za nezmysel (video)

Upozornil tiež na to, že štyri z vyjadrení už podrobne preskúmal súd v inom prípade. Vtedy konštatoval, že majú reálny základ a žalobu zamietol. Pripomenul, že v kauze Čistý deň už boli potvrdené viaceré porušenia zákona.

Organizácia žiadala 60-tisíc eur

Okresný súd v Trnave už minulý rok zamietol žalobu neziskovej organizácie Čistý deň na Blahovú za neoprávnený zásah do dobrej povesti právnickej osoby.

Organizácia žiadala ospravedlnenie a zaplatenie čiastky 60-tisíc eur za výroky v parlamente, ktoré odzneli v roku 2017. Rozsudok zatiaľ nenadobudol právoplatnosť. Na súde sú podľa Blahovej okrem dnes prejednávanej žaloby ešte ďalšie tri s podobným obsahom.

Čistý deň poskytoval v Galante resocializáciu drogovo závislým mladým ľuďom. V roku 2016 otvorila poslankyňa Blahová (vtedy SaS) kauzu možného sexuálneho zneužívania v tomto zariadení. V dôsledku kauzy prišla nezisková organizácia Čistý deň o akreditáciu ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Súdy v súvislosti s činnosťou neziskovky odsúdili dvoch zamestnancov za sex s neplnoletými chovankyňami zariadenia.

Viac k témam: Čistý deň, Kauza čistý deň, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Exposlankyňa Blahová sa odmietla ospravedlniť za výroky z kauzy Čistý deň, súd sa pokúsil o zmierenie oboch strán © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Ako sa postaví Sme rodina k súhlasu s väzbou Fica? Hnutie by sa mohlo postarať o tesné hlasovanie
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií