Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ako sa s deťmi rozprávať o smrti? Animovaný film Šarkan možno prerazí na festivale v Berlíne

 Na 69. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Berlinale bude mať silné zastúpenie aj slovenská kinematografia v oficiálnom aj sprievodnom programe.

Animovaný film s motívom smrti

V sekcii Generation Kplus, zloženej z výberu dlhometrážnych či krátkometrážnych, hraných i animovaných filmov pre deti a mládež, vo svetovej premiére predstaví svoj animovaný bábkový film Šarkan (2019) talentovaný absolvent FAMU Martin Smatana.

Vo svojej najnovšej snímke Smatana rozoberá náročný motív smrti. Česko-slovensko-poľský koprodukčný film rozpráva príbeh malého chlapca, ktorý si spríjemňuje posledné leto pred nástupom do školy tým, že si spolu so starým otcom púšťa šarkana. Táto zábavka ich navždy spojí a vryje sa do chlapcovej pamäti aj napriek tomu, že starý otec čoskoro naveky odíde.

Martin Smatana sa pustil do neľahkej úlohy. Ako sa s deťmi rozprávať o smrti? Slovenský filmár vraví, že v spoločnosti skôr prevláda názor, že deti sa ťažkými témami zaťažovať nemajú. Veď aj jeho sa najskôr pýtali, či sa nezbláznil.

„Veľa som čítal o tom, ako sa má s deťmi baviť o takýchto náročných otázkach, ako im na ne odpovedať – povedať pravdu a nebagatelizovať to,“ vysvetľuje Smatana.

„Snažili sme sa podať tému metaforicky, so symbolikou, ale tak, aby to bolo pre dieťa zrozumiteľné. Film sme vyvíjali veľmi dlho aj preto, lebo bolo pre nás podstatné vložiť do rozprávania o smrti veselosť, perspektívu a nádej.“

Film Šarkan s námetom smrti má šancu preraziť na filmovom festivale
Zdroj: Bfilm

Absolventský film to dotiahol až na súťaž

Šarkan vznikol ako Smatanov magisterský absolventský film na pražskej FAMU stop motion bábkovou technikou.

Do sekcie Generation Kplus na Berlinale sa Šarkan dostal medzi 16 súťažných snímok spomedzi viac ako 2600 prihlásených filmov z celého sveta.

Martin Smatana v minulosti v tejto sekcii uviedol aj svoj debut Rosso Papavero (2015).

https://www.facebook.com/thekitefilm/photos/a.181737682652212/365320154293963/?type=3&theater

Zdroje: kultura.pravda.skkultura.sme.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií