Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vo Fínsku začínajú sobom natierať parohy farbou, ktorá v noci žiari. Pomôže to chrániť aj ľudské životy

Fínske soby začínajú žiariť. Presnejšie teda ich parohy, ktoré sa tamojšia vláda rozhodla natierať špeciálnou farbou, ktorá je v noci dobre viditeľná.

Pokračovanie pod reklamou

Skúste si predstaviť, že cestujete v noci autom a v tom na poli vedľa cesty uvidíte žiariť jelenie parohy. Znie to síce absurdne, no v budúcnosti to tak možno naozaj bude. Vo fínskom regióne s názvom Laponsko sa s niečim takým vodiči pomaličky začínajú stretávať.

V tejto oblasti Fínska, ktorú inak ľudia nazývajú i Santovým domovom, je totiž večná zima, sneh a je tu i obrovský počet sobov. Denne v Laponsku dochádza v priemere k jedenástim autonehodám, pri ktorých došlo k stretu s týmto severským paroháčom. Pri týchto nehodách prichádzajú o život ako ľudia, tak i samotné soby. Preto tamojšia vláda považuje túto situáciu za problémovú.

Pokračovanie pod reklamou
Prečítajte si tiež:
Vyspovedali sme Sladkú Adie Srbovú. Toto sú jej tajomstvá z obrazovky Mňam TV

Tento problém sa rozhodla začať riešiť Anne Ollila, ktorá je riaditeľkou Reindeer Herders’ Association vo Fínsku, ktorá slúži na ochranu sobov. Prišla s ideou natierať ich parohy špeciálnou farbou, ktorá v noci žiari a vodiči ju tak zbadajú z veľkej vzdialenosti, vďaka čomu dokážu predísť stretu s nimi.

Zdroj: Facebook/Paliskuntain yhdistys – Reindeer Herders’ Association

 

Zdroj: brightside.me

 

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií