Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vo Fínsku začínajú sobom natierať parohy farbou, ktorá v noci žiari. Pomôže to chrániť aj ľudské životy

Fínske soby začínajú žiariť. Presnejšie teda ich parohy, ktoré sa tamojšia vláda rozhodla natierať špeciálnou farbou, ktorá je v noci dobre viditeľná.

Skúste si predstaviť, že cestujete v noci autom a v tom na poli vedľa cesty uvidíte žiariť jelenie parohy. Znie to síce absurdne, no v budúcnosti to tak možno naozaj bude. Vo fínskom regióne s názvom Laponsko sa s niečim takým vodiči pomaličky začínajú stretávať.

V tejto oblasti Fínska, ktorú inak ľudia nazývajú i Santovým domovom, je totiž večná zima, sneh a je tu i obrovský počet sobov. Denne v Laponsku dochádza v priemere k jedenástim autonehodám, pri ktorých došlo k stretu s týmto severským paroháčom. Pri týchto nehodách prichádzajú o život ako ľudia, tak i samotné soby. Preto tamojšia vláda považuje túto situáciu za problémovú.

Tento problém sa rozhodla začať riešiť Anne Ollila, ktorá je riaditeľkou Reindeer Herders’ Association vo Fínsku, ktorá slúži na ochranu sobov. Prišla s ideou natierať ich parohy špeciálnou farbou, ktorá v noci žiari a vodiči ju tak zbadajú z veľkej vzdialenosti, vďaka čomu dokážu predísť stretu s nimi.

Zdroj: Facebook/Paliskuntain yhdistys – Reindeer Herders‘ Association

 

Zdroj: brightside.me

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií