fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Litovskí poslanci chcú zatočiť s cudzincami, ktorí podporujú Putinov režim a ohrozujú bezpečnosť spojencov

Navrhli zmenu zákona o občianstve, ktorá by umožnila odobratie litovského pasu, ak títo občania podporujú agresorské správanie inej krajiny. 

Máte tip? napíšte nám mailom

11.8.2022 (Webnoviny.sk) – Traja konzervatívni zákonodarcovia v Litve pripravili pozmeňujúce a doplňujúce návrhy k zákonu o občianstve. Osobám pochádzajúcim z cudzích štátov, ktoré vďaka výnimke dostali litovské občianstvo, navrhujú odobrať litovský pas v prípade, ak podporia agresorské správanie inej krajiny. Referuje o tom web delfi.lt.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Odoberanie občianstva

Podľa návrhu „môže byť občanovi inej krajiny, ktorý vďaka výnimke dostal litovské občianstvo, odňaté toto občianstvo, ak svojím konaním ohrozuje bezpečnosť a záujmy Litvy a iných krajín v regióne, bezpečnosť spojencov a ak znevažuje meno Litvy“.

Poslanci Dalia Asanavičiuté, Stasys Šedbaras a Andrius Vyšniauskas iniciovali novelizovanie zákona o občianstve „s prihliadnutím na situáciu s vojnou na Ukrajine a ohrozenie Litvy a celého regiónu“.

Podpora agresívneho režimu

Súčasný právny stav, v ktorom sú špecifikované dôvody odňatia občianstva, podľa konzervatívcov nezodpovedá súčasnej geopolitickej situácii. Návrh novely chcú predložiť v parlamente vo štvrtok.

O potrebe zmeny zákona sa začalo hovoriť, keď sa krasokorčuliarka Margarita Drobiazková, ktorá dostala vďaka výnimke litovské občianstvo, zúčastnila so svojím manželom Povilasom Vanagasom na šou, ktorú organizovala manželka hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova Tatiana Navková.

Prečítajte si tiež:
Zelenskyj povedal Bolsonarovi, že nepodporuje jeho neutrálny postoj k vojne na Ukrajine

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Štátne občianstvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Litovskí poslanci chcú zatočiť s cudzincami, ktorí podporujú Putinov režim a ohrozujú bezpečnosť spojencov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií