FOTO: Za málo peňazí veľa muziky. Neuveríte, čo architekti spravili s touto garsónkou!
Ceny nehnuteľností stúpajú do závratných výšin a niekedy neostáva nič iné, len sa uskromniť. Pokiaľ bývate sami alebo v dohľadnom čase neplánujete rodinu, postačí aj garsónka. Ale nie hocijaká.
Architektúra a možnosti bývania sa neustále posúvajú vpred. To zaručuje naozaj veľa možností, ako sa vyhrať aj s obmedzeným priestorom. Napríklad také garsónky už nemusia byť mini jednoizbáky, do ktorých sa ledva vmestíte.
Originálne riešenie
Mladí ľudia. Tridsať metrov štvorcových. Obmedzený rozpočet. Ako sa zmestiť do priestoru, nájsť miesto na uloženie všetkého potrebného a zároveň slušne bývať? Táto garsónka v hlavnom meste je dôkazom, že ak sa chce, dá sa skĺbiť všetko.
Architekt Matej Honč bližšie predstavuje realizáciu: „Pôvodná dispozícia bytu pozostávala z predsiene, v ktorej bola situovaná malá kuchynská linka, pomerne veľkoryso riešenej kúpeľne a jednej veľkej izby, ktorá slúžila zároveň ako spálňa aj ako obývacia izba. Dispozícia bola teda rozdelená na dva trakty, z ktorých jeden nemal vôbec denné svetlo.“
Rozdelený priestor garsónky ponechali, akurát ho rozdelili v opačnom smere. Celý byt je orientovaný na juhozápad. Novým delením vznikla priestranná a presvetlená vstupná časť s úložnými priestormi a veľkou otvorenou kuchynskou linkou. Na jej konci je pracovné miesto a dostatočná plocha pre jedálenský stôl. Z tejto časti je prístupná loggia, ktorá sa v letných mesiacoch využíva na pestovanie byliniek a chilli.
Druhá časť garsónky je nočná a je v nej situovaná spálňa. „Zároveň sa v nej nachádza veľká knižnica priamo nad posteľou a mini obývacia izba – v našom poňatí tuli vak a televízor na stene.“
Oba priestory pretínajú posuvné dvere v strede dispozície, čo im ponúka možnosť fungovať spolu i oddelene. Zároveň vzniká komfort dennej a nočnej zóny vo veľmi malom priestore jednoizbového bytu.
Pokiaľ riešite bývanie a chýba vám inšpirácia, odporúčame sledovať stránku archinfo, na ktorej nájdete veľa architektonických prevedení, kompromisov a originálnych priestorových východísk. Tiež v magazíne Klocher sme písali o mini bývaní, v ktorom sa vôbec nemusíte cítiť mini.
Zdroj: archinfo.sk
Foto: Mgr. art. Richard Kilo, Ing. arch. Matej Honč