Hry, bez ktorých by sme možno detstvo nenazvali detstvom: Spomínaš si?

Hry, bez ktorých by sme možno detstvo nenazvali detstvom: Spomínaš si?

Históriu videoherného priemyslu lemuje, ako ostatne každé dejiny, rad dôležitých míľnikov. Zahodíme za hlavu prehistóriu hier, ktoré tu boli ako úplne prvé a začneme v čase, keď už sme boli (aspoň niektorí) na svete. V roku 1984, dva roky pred výbuchom reaktora v ukrajinskom Černobyle, prišiel Rus Alexej Pažitnov s bombou iného razenia – revolučnou hrou Tetris.


Tetris

Princípy logickej hry Tetris pozná asi každý – padajúce kocky a ďalšie útvary je potrebné zoradiť tak, aby vytvorili rad (alebo niekoľko radov). Potom zmizne. Hra končí, keď sa vám kocky prerastú cez hlavu a dosiahnu horného okraja obrazovky. Tetris sa stal instantným hitom, ktorý vyšiel snáď na všetky herné platformy.

Super Mario Bros

Plošinovky existovali už pred Mariom, nikdy však nedosiahli zďaleka takú úspešnosť medzi širokou verejnosťou. Od tej doby vznikol nespočet pokračovaní, spin-offu a variácií (Mario Kart, Mario Golf, Mario Tennis), Mario si zahral v seriáli, má svoj komiks aj licencovaný rad tovaru. Historicky ide z hľadiska predajov o vôbec najúspešnejšiu videohernú značku.

Sid Meier’s Civilization

Legendárny počin z dielne geniálneho Sida Meiera asi netreba dlho predstavovať. O kvalitách tejto ťahovej stratégie svedčí okrem iného aj skutočnosť, že sa dočkal už štyroch pokračovaní (a radu oficiálnych i fanúšikovských rozšírenie). Na začiatku si zvolíte národ, o ktorý potom musíte starať a vydobyť mu miesto na slnku. Začínate pritom len s prostým osadníkom (ten slúži na vybudovanie prvého hlavného mesta) a jedným bojovníkom. Vyberiete si vhodné miesto na život, teda napríklad pri vode, aby ste mali úrodu a pod. Potom už to ide ľahšie. Odhaľujete mapu, staviate ďalšie mestá, skúmate, nadväzujete diplomatické styky s ostatnými civilizáciami a skrátka si to celé parádne užívate.

Dune 2

Hoci druhá Duna nebola zďaleka prvá realtime stratégií (tá vznikla už na ZX Spectrum a volala sa Stonkers), bola tou, ktorá tento žáner preslávila a na dlhé roky. Vyberať môže z troch frakcií, ktoré spolu súperia o nadvládu na planéte Duna. Tento nehostinný piesočný svet človeku príliš nesvedčí, smrť tu číha na každom rohu, a keď vás nezabijú nepriateľskí vojaci, najskôr tak urobí niektorý z gigantických písomných červov, napriek tomu je tu niečo, čo spôsobuje všetky riziká – ide totiž o jediné známe náleziská vzácne nerastné suroviny , Tiberia. Podstatou tejto hry je vybudovať základňu, sprevádzkovať ťažobný rafinérie, začať skúmať mapu, vyrobiť hordu jednotiek a prevalcovať súpera.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Spojenie Snapchatu a historických malieb? Na prvé počutie hlúposť, no keď si pozrieš galériu snapov z múzea, zmeníš názor a tie obrázky si zamiluješ

Fallout

Doslova revolúciu vo svete RPG spôsobil postapokalyptický hurikán menom Fallout. Skvele urobená tvorba a vývoj postavy len jedným dielikom z dokonalej skladačky. Tým najlepším je ale rozhodne príbeh, humor, dialógy a originalita. Vo svete Falloutu ste svojimi pánmi, preto vás nezväzuje žiadna lineárna príbehová línia. Môžete pomáhať obyvateľstvu a zlepšovať si tak karmu, môžete ľudí zabíjať a získať si povesť vraha. Fantáziu autorov treba oceniť.

Zdroj: Pro chlapyYouTube

Google+ Linkedin