Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Informatici tlačia zdravotníkom na 3D tlačiarni ochranné masky

Univerzita Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre sa zapojila do pomoci nemocniciam. Na katedre informatiky fakulty prírodných vied začali ešte koncom minulého týždňa tlačiť ochranné štíty pre zdravotníkov.

Na UKF vyrábajú model, ktorý získali zo Španielska. „Ide o masku, ktorá nepotrebuje skrutky, ale funguje na určitej forme klipu. Spotrebuje menej materiálu, a tak je 3D tlač aj rýchlejšia,“ informovali o tom pracovníci katedry.

Model bol poskytnutý od ich spolupracovníkov z medzinárodného projektu Erasmus+ 3D Printing Support Services for Innovative Citizens, na ktorom sa zúčastnili pracovníci katedry ešte vlani. Testovacia vzorka už bola zaslaná zdravotníkom. „Ak sa osvedčí, poskytneme tento model aj iniciatíve pomoznemocnici.sk,“ oznámila katedra.

Aj v Trnave vyrábajú ochranné pomôcky na 3D tlačiarni

Iniciatíva Pomôž nemocnici prišla v súvislosti s výskytom nového koronavírusu s myšlienkou tlačiť ochranné prostriedky tváre pre zdravotnícky personál na 3D tlačiarňach. V súčasnosti ich dokáže distribuovať do nemocníc približne 1000 kusov za deň.

“Videl som to u mexického dizajnéra, ktorý si takýto štít vytlačil pre osobnú potrebu. Skúsili sme vyrobiť prvý kus, upravili sme ho a ukázali sme ho doktorom. Tí povedali, že nemajú takmer žiadne ochranné prostriedky a ak by sme ich vedeli pre nich vyrobiť, boli by radi,” uviedol člen iniciatívy Róbert Jurčo.

S projektom začali v polovici marca a už o dva dni neskôr vyrobili 100 kusov denne. “Prevažná časť výroby prebieha na 3D tlačiarňach, kde sa vytlačí samotný rám, ktorý sa následne za pomoci dobrovoľníkov z celého Trnavského kraja skompletizuje. Doplní sa do neho plexisklový hárok, ktorý je vymeniteľný a maska je hotová,” doplnil Jurčo.

V súčasnosti sa do výroby podľa jeho slov zapojili už takmer všetci ľudia, ktorí disponujú 3D tlačiarňami na Slovensku. “Teší nás, že je to tak veľké množstvo ľudí. Čo nás brzdí, je nedostatok niektorého materiálu. V súčasnosti nám chýbajú guma, molitan a skrutky, preto ak nám vie niekto pomôcť s týmto materiálom, budeme radi,” doplnil člen iniciatívy, ktorá vytvorila aj webovú stránku pomoznemocnici.sk, kde sú dostupné všetky potrebné údaje.

Doteraz rozdali ochranné štíty do nemocníc v Žiline, Nitre, Bratislave, Trnave a do niekoľkých menších nemocníc v okolí Trnavy. “Tlačiareň vytlačí jeden kus za približne 80 minút, po vytlačení to vieme v priebehu niekoľkých minút skompletizovať. V Trnave vieme pri aktuálnej kapacite vytlačiť denne približne 400 takýchto štítov. Spolu na celom Slovensku je to 1000 kusov. Kompletizujú sa všetky v Trnave, odkiaľ sa aj rozvážajú do nemocníc,” doplnil Jurčo.

Podľa informácií z webovej stránky iniciatívy bolo vyrobených približne 8000 ochranných štítov a do iniciatívy sa zapojilo viac ako 150 ľudí.

[sc name=“covid_19_slovensko“]

Zdroj tasr
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií