fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Iniciatíva Mier na Ukrajine si na Slavíne uctila obete vojny na Ukrajine a povedala nie rašizmu (foto)

Rusi na Ukrajine už tretí mesiac páchajú vojnové zverstvá a podľa iniciatívy šliapu po odkaze víťazstva nad fašizmom.

Máte tip? napíšte nám mailom

10.5.2022 (Webnoviny.sk) – Rusi na Ukrajine už tretí mesiac páchajú vojnové zverstvá a šliapu po odkaze víťazstva nad fašizmom. V tlačovej správe to vyhlásili predstavitelia iniciatívy Mier na Ukrajine, ktorí si v pondelok 9. mája na Slavíne v Bratislave pripomenuli pamiatku obetí vojnových zločinov Ruska na Ukrajine. Počas podujatia čítali mená ukrajinských vojakov, ktorí padli od začiatku ruskej invázie 24. februára.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Dátum 9. máj si budeme už navždy pamätať ako deň veľkej ruskej hanby a pripomenutia si utrpenia ukrajinského ľudu a vojnových zločinov, za ktoré sa musí Putin a kremeľská verchuška zodpovedať,“ povedal Marián Kulich z iniciatívy Mier na Ukrajine.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Zhromaždenie „Deň obetí rašizmu“ pri pamätníku Slavín (fotografie)

Rašizmus a genocída

Doplnil, že propaganda ruského prezidenta Vladimira Putina zneužíva odkaz dňa víťazstva nad hitlerovským fašizmom a že táto propaganda viedla k ohavnej vojne a k označeniu aj Slovenska za nepriateľa.

„Je to odborná verejnosť, ktorá Putinov režim hodnotí ako čoraz viac fašistický. Termín pre jeho ruskú formu znie rašizmus. Rašizmus a genocída ukrajinského ľudu so sebou k dnešnému dňu nesie obrovské množstvo nevinných obetí – zavraždených, mučených, znásilnených či násilne deportovaných. Spoločne hovoríme nie rašizmu,“ povedala ďalšia z členov iniciatívy Mier na Ukrajine Ľudmila Verbická.

Prečítajte si tiež:
Dve nafukovacie haly vyrastajú v Košiciach, ich cena je viac ako 2 milióny eur

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Mier na Ukrajine

Iniciatíva Mier na Ukrajine vznikla ako odpoveď na agresiu Ruska na slobodnú Ukrajinu. Iniciatíva požaduje zabezpečenie humanitárnych koridorov a bezpečnej evakuácie civilistov, okamžité zastavenie odoberania ropy a plynu z Ruska a kompletné odpojenie ruských bánk zo systému SWIFT.

Tiež chce pomôcť Ukrajincom brániť zem aj vzduch všetkými dostupnými prostriedkami, pomôcť zabezpečiť ochranu ukrajinských jadrových zariadení a zastaviť dezinformácie šírené v mediálnom a internetovom priestore.

Viac k témam: Rasizmus, rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie proti Rusku, SWIFT, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Iniciatíva Mier na Ukrajine si na Slavíne uctila obete vojny na Ukrajine a povedala nie rašizmu (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií